Sürdürülebilir Talep-Üzerine Çamaşırhane Hizmeti Su Tasarrufu Sağlıyor

2017 yılında bilim adamı ve Oxford lisans öğrencisi Kyle Grant, kolej çamaşırhanesindeki sürekli bozuk olan çamaşır makinesinden bıkıp usandı. Ama bu sayede, diğer öğrencilerin kıyafetlerini toplayıp yıkayan küçük bir işletme fikri aklına geldi ve bu da hızlı bir şekilde talep-üzerine çamaşırhane hizmetine dönüştü.

Çamaşır yıkamanın daha çevre dostu yollarını arayan Grant, sürdürebilir çamaşırhane şirketi Oxwash’ı kurdu. Oxwash; çamaşırları düşük sıcaklıklarda temizlemek ve dezenfekte etmek için yeniden tasarlanmış bir kıyafet yıkama teknolojisi kullanıyor, daha az suya ihtiyaç duyuyor ve mikrofiberleri filtreleyerek atıyor.

Oxwash’in sistemi, önceki yıkama döngülerinden geri kazanılmış steril su kullanıyor ve tipik bir ticari çamaşır makinesinde tüketilen suyun yüzde 60’ına kadar tasarruf sağlıyor. Geri kazanılan su, yıkama sırasında dökülen ipliklerin yüzde 95’inden fazlasını atmak için filtreleniyor; plastik kirliliğin su yollarına ve içme suyuna ulaşmasını önlüyor. Dezenfeksiyon ve sanitasyon, ozon ve biyolojik olarak çözünebilen deterjanlar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Oxwash ayrıca teslimat dahil tüm çamaşır yıkama işlemi için net sıfır karbon emisyonu hedefliyor. Şirketin hedefi: “Yıkama ve temizlik konusunda en yüksek seviyeyi geliştirirken, çamaşır yıkamanın dünya ekosistemleri üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak. Buna önayak olmaya, kapalı döngü yıkama işleminin ve servisinin mümkün olduğunu kanıtlamaya kararlıyız.”

İnsanlar su kullanımı, deterjan atıkları ve mikrofiberlerin çevresel etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça; sürdürülebilir çamaşır yıkama seçeneklerine olan ilgi de hızla artıyor. Sürdürülebilir çamaşır yıkama açısından yakın zamanda ele alınan bazı yenilikler arasında mikro plastikleri atmak için mevcut çamaşır makinelerine eklenebilen filtreler ve mikro partikülleri atmak için ses dalgaları kullanan bir yıkama sistemi var.

Oxwash; yeni şehirlere ve ülkelere genişlemesini sağlayacak modüler ve hızla ölçeklenebilir bir iş modeli geliştirmek için çalışıyor. Yakın zamanda girişim sermayesi desteğinin yanı sıra ortaklıklar için de Deliveroo, Marriott Hotel zinciri ve Oxford Üniversitesi’nin ilgisini çekti. Amaçları, daha sürdürülebilir bir modelle çamaşırhane ve atık endüstrilerini kökünden değiştirmek. 2020’de İngiltere’deki diğer şehirlere yayılmayı planlıyorlar. Birim başına 3,50 poundtan başlayan fiyatlarıyla Oxwash, geniş çaplı kişisel kullanım için pek gerçekçi olmayabilir; ticari çamaşırhane piyasasında pay kazanarak daha başarılı olabilir.

Etiketler