Madrid Merkezli WOOM, Femtech Sağlık Çözümlerini Güçlendirmek İçin 2 Milyon Euro Yatırım Aldı

Kadın sağlığına odaklanan teknoloji şirketi İspanyol startup WOOM, BrightCap Ventures liderliğindeki dördüncü yatırım turunu 2 milyon Euro ile kapattı. Bu yeni sermaye desteği ile femtech girişimi; aylık döngü takibinden gebe kalmaya, hamileliğe ve doğum sonrası menopoza kadar; yaşamları boyunca kadınlara eşlik etmeye odaklanmaya devam edecek.

Temmuz 2016’da uluslararası bir vizyon ile kurulan WOOM; SeedRocket, Google Campus Residency ve The Venture City’nin hızlandırıcı programlarının yardımı ve mentorluğu ile Madrid’deki Google for Startups merkezinde faaliyete başladı. Şirket, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan uygulaması ile kadınların kendilerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Amaç, kadınların mümkün olan en kısa sürede gebe kalmalarına veya gerekiyorsa bir doğurganlık uzmanına danışmaya karar vermelerine yardımcı olmak. WOOM’un birbirlerine destek olan ve tavsiyede bulunan bir kadın topluluğu da var.

1 milyon kayıtlı kullanıcıya ve 1,6 milyon indirme sayısına sahip olan uygulama, 60.000’den fazla kadının hamile kalmasına yardımcı oldu. İspanya’da doğum yapan kadınların %5’i halihazırda WOOM kullanıcısı. Startup ayrıca İspanyolca konuşulan bölgelerde sağlam bir konuma sahip ve şu yedi ülkede varlık gösteriyor: Arjantin, Şili, Kolombiya, Peru, Meksika, ABD ve İspanya. İspanyolca konuşulan pazarda önemli bir nüfuz elde eden ekip, küresel olarak genişlemek için yeni bir İngilizce versiyonu yakında lanse etti.

Bu yeni turun ardından startup, veri bilimi ve makine öğrenimine açık bir yaklaşımla teknik ekibini genişletmeye odaklanacak. Bu teknolojilerin derin entegrasyonu sadece hamile kalmaya çalışan kadınlar için öngörücü (predictive) algoritmaların oluşturulmasına değil; aynı zamanda kadınların yaşamlarının farklı aşamaları için tasarlanmış ürünlerin geliştirilmesine de olanak sağlayacak.

WOOM’un CEO’su ve kurucu ortağı Laurence Fontinoy “WOOM olarak, bu yeni aşamaya baş yatırımcı BrightCap Ventures’ın desteğiyle başlamaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Onların yardımı, teknolojimizi ve büyümemizi güçlendirmede çok değerli olacak.” dedi. Yönetim kurulu ayrıca COVID-19 salgını sırasında yatırımın gerçekleştirilmesi başarısını da vurguladı: “Bu, WOOM’un elbette uyandırdığı ilginin bir sonucu; ama aynı zamanda bir sorumluluk.”

Fontinoy sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji aracılığıyla kadın sağlığı ve refahı ile ilgili tüm alanlara olan bağlılığımız güçlü ve etkili. Şimdi, bilimsel bileşenli dijital sağlık projelerinin kamu ve özel sağlık sistemlerini geliştirmede güçlü bir müttefik olduğuna daha önce hiç olmadığı kadar çok inanıyoruz. Daha önce hiç WOOM gibi esnek, dijital ve sağlam bilim temelli teknolojik sistemlerle; toplum ve sağlık üzerinde benzeri görülmemiş bir etki yaratmaya hiç bu kadar yakın olmamıştık.”

BrightCap Ventures Ortağı Elina Halatcheva da şunları söyledi: “WOOM’un ekibini BrightCap ailesine kazandırdığımız için çok heyecanlıyız. Veri odaklı ve özelleştirilmiş bir çözümle kurucuların aktif topluluklar oluşturma ve kadınların sağlık sorunlarını çözme konusundaki uzmanlığına çok güveniyoruz. Ayrıca Avrupalı bir startup’ı Bulgaristan’da bir ekip kurması için ikna etmekten ve buradaki teknoloji yeteneğinden faydalanmaktan dolayı gururluyuz.

Not: Femtech (female technology); teknolojiden sıklıkla kadın sağlığına odaklanmak için faydalanan yazılım, teşhis, ürün ve hizmet kategorisini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu sektör; doğurganlık çözümleri, dönem izleme uygulaması, hamilelik ve hemşirelik bakımı, kadınların cinsel sağlığı ve üreme sistemi sağlık hizmetlerini içermektedir

Etiketler