MIT Yaşamsal Belirtileri Sürekli İzlemek İçin Giysilere Yerleştirilebilir ve Makinede Yıkanabilir Sensörler Geliştirdi

MIT; vücut ısısı, kalp atış hızı ve solunum hızı gibi yaşamsal belirtilerin sürekli izlenmesini sağlamak için – atletik giyimde sıklıkla kullanılan polyesterler de dahil olmak üzere – esnek kumaşlara entegre edilebilen yeni bir hafif sensör tipi geliştirdi. Bu sensörler makinede yıkanabiliyor, dışardan tamamen normal görülebilecek şekilde giysilere entegre edilebiliyor, çıkarılabiliyor ve farklı giysilerde tekrar kullanılabiliyor.

Akıllı telefonlarla iletişim kurabilen modeller için de ilham kaynağı olan bu araştırma sonucu ortaya çıkan sensörler için, önümüzdeki senelerde Çin’de büyük çapta seri üretime geçilmesi bekleniyor. Ayrıca sensörler; sağlık endüstrisinde, atletizmde ve hatta astronotların yaşamsal belirtilerini izlemek için uzayda da kullanım potansiyeline sahip. MIT’in araştırması kısmen NASA ve MIT Medya Laboratuvarı Uzay Araştırmaları Girişimi tarafından finanse edildi; ancak yeryüzünde, COVID-19 dönemi ve sonrasında sağlık hizmetleri alanındaki fayda potansiyeli çok daha geniş.

Sensörler, özellikle doktorlar tarafından düzenli olarak izlenmesi ve kontrol edilmesi gereken kronik rahatsızlıklara sahip hastaların; genellikle manuel olarak ve sürekli tutulması zor olan raporlarının uygun maliyetli ve kolay bir yolu olabilir. Bu hastalar, bizzat veya telefon yoluyla güncellemeler yapmak yerine; tedavilerini izleyen sağlık uzmanlarına bu sensörler sayesinde düzenli bir biyometrik veri akışı sağlayabilirler. Sensörler, hem hastaların hem de tıbbi görevlilerin gerçek zamanlı olarak sorunun üstesinden gelmesini kolaylaştıracak şekilde süreci otomatikleştirebilir.

Uzaktan sağlık hizmeti çözümleri, COVID-19 nedeniyle büyük bir talep artışı gördü. Hastalar ve sağlık uzmanları, özellikle kronik rahatsızlıklara sahip hastalar veya önceden mevcut koşullara (pre-existing conditions) sahip kişiler gibi en hassas durumda olanlar için, COVID-19’a maruz kalma riskini azaltırken sağlık ihtiyaçlarını yönetmeye devam etmenin yollarını arıyor.

Hastaları evde izlemek için biyometrik sensörler sunan ABD’li temel bakım startup’ı Forward gibi bazı şirketler, bu yaklaşımın çeşitli varyasyonları deniyor. Bağlantılı sensör şirketi Kinsa da COVID-19 yayılımının potansiyel başlıca göstergesini izlemek için sensör verilerini kullanan bir harita ile toplu anonimleştirilmiş biyometrik verilerin değerini de gösteriyor: Yani bir topluluktaki ateş yaygınlığı.

Giysilere gömülü giyilebilir sensörler daha önce denendi ve hatta üretildi de; ancak MIT’in bu çözümü, şimdilik kullanıcı için en giyilebilir, en konforlu ve en az rahatsız edici olanları gibi görünüyor. Gelecekte sürekli sağlık verisi izleme teknolojileri, daha fazla ve daha iyi pandemik modellemelerin geliştirilmesi için de faydalı olabilir. Bu yüzden bu alan, kesinlikle takip edilmesi gereken bir inovasyon alanı.

Etiketler