Trump Yönetimi Yapay Zeka ve Kuantum Ar-Ge İçin Finansmanda Büyük Bir Sıçrama Teklifi Sunuyor

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray, ABD hükümetinde yapay zeka (AI) ve kuantum bilgi bilimleri araştırma ve geliştirme harcamaları için 2021 bütçe teklifinde büyük bir sıçrama teklifi sunacağını söyledi.

Trump yönetimi, Kongre’nin yapay zeka ve kuantum bilgi bilimleri Ar-Ge’si için bütçeleri 2 yıl içinde 2 katına çıkarmasını istiyor. Buna göre; 2022 yılına yapay zeka için ayrılacak bütçenin yaklaşık 2 milyar dolara, kuantum bilgi bilimleri için ayrılacak bütçenin ise yaklaşık 860 milyon dolara çıkması talep edilecek.

Beyaz Saray danışmanı ve ABD baş teknoloji sorumlusu Michael Kratsios rakamları doğrulamayı reddetti, ancak bütçenin “Amerika’nın yapay zeka ve kuantum gibi kritik teknolojilerde dünyaya öncülük etmeye devam etmesini sağlayacağını” açıkladı ve ekledi: “Amerika’nın ekonomik gücü ve ulusal güvenliği buna bağlı.”

Beyaz Saray ayrıca gelecekteki endüstrileri destekleme çabasının bir parçası olarak kuantum bilgi araştırmalarını artırmaya odaklanmış durumda. Hala bebeklik döneminde olan kuantum bilişim, kuantum mekaniğini kullanarak günümüzün gelişmiş süper bilgisayarlarından milyonlarca kat daha hızlı çalışmayı amaçlıyor.

Bu rakamlara bazı Savunma Bakanlığı araştırma programları dahil değil. Yetkililer, bu büyük artışın Çin’in çabalarına ayak uydurmayı amaçladığını söyledi. Bütçe teklifine, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) bütçesine yapılacak olan %70’lik artışın da dahil olacağı belirtildi. Buna göre; NSF’nin yapay zeka ile ilgili hibeler ve disiplinlerarası araştırma enstitüleri için bütçe 850 milyon doların üzerine çıkacak, benzer bir artış NSF’ni kuantum bilgi bilimleri için de olacak.

Beyaz Saray ayrıca diğer birkaç federal ajans için ek finansman önerecek.

Başka bir kaynak da aynı zamanda Beyaz Saray’ın federal Ar-Ge harcamalarında genel bir kesinti önereceğini söyledi. Yönetim geçen yıl 134,1 milyar dolar teklif etti, ancak Kongre 155,9 milyar dolar onayladı. Yönetimin 2021 bütçesinde 142,2 milyar dolarlık genel Ar-Ge finansmanı teklif etmesi bekleniyor.

Geçen Şubat ayında ABD Başkanı Donald Trump, federal kurumlardan yapay zeka konusunda araştırma, tanıtım ve eğitime daha fazla kaynak ve yatırım ayırmalarını isteyen bir yürütme emri imzaladı.

Beyaz Saray geçen yıl yapay zekaya yapılan yatırımın “otonom arabalar, endüstriyel robotlar, hastalık teşhisi için algoritmalar ve daha birçok geleceğin endüstrilerini yaratmada kritik öneme sahip olduğunu” söyledi.

Uzmanlar kuantum hesaplamanın sağlık, iletişim, finansal hizmetler, ulaşım, yapay zeka, hava tahmini ve diğer alanlarda büyük bir etkisi olabileceğini söylüyor.

Etiketler