IKEA İlk Araba Park Alanının Olmadığı Mağazasını İnşaa Ediyor

IKEA, Viyana’daki yeni bir mağazasını kentsel konumunu benimseyerek tamamen araçsız hale getiriyor. Şirket için bir ilk olarak, mağaza 100’den fazla ağaç ile süslenecek ve mağazanın otopark alanı olmayacak.

Querkraft Architekten tarafından tasarlanan mağaza, yeşilliklerle çevrili ızgara benzeri bir forma sahip. Bu çarpıcı yapı, ilham kaynağı bir kitaplık olarak modellenmiş; ayrıca düzen açısından da esneklik sunuyor. Camlı kutular zemin alanını genişletiyor ve iç mekanın çerçeveli bir görünümünü sunuyor; bu açıklık ve şeffaflık hoş bir ortam yaratıyor. İster spontane bir ziyaret için ister uzun bir alışveriş gezisi için olsun, farklı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için üç farklı giriş var.

Altı katlı yapı, ilk dört katta IKEA mağazasına ev sahipliği yapıyor ve üst katlarda 345 yataklı bir hostel, restoranlar ve bir çatı bahçesi bulunuyor. Zemin seviyesinden çatı bahçesine uzanan merkezi bir boşluk, her şeyi birbirine bağlayarak alanlara kolay erişim sağlıyor. Mağaza, günlük teslimat hizmetleri sunuyor; böylece müşteriler satın alımlarını toplu taşıma ile birlikte taşıma konusunda endişelenmek zorunda kalmıyorlar.

Mağazanın inşaatı bu ayın başlarında kentin önemli bir alışveriş caddesi olan Mariahilferstrasse’de başladı ve 2021 sonbaharında açılması bekleniyor.

Etiketler