2 Senelik EdTech Şirketi Doubtnut 15 Milyon Dolar Topladı

Öğrencilerin kısa videolar kullanarak matematik ve fen bilimleri kavramlarını öğrenmelerine ve bunlarda ustalaşmalarına yardımcı olmak için bir uygulama sunan Gurgaon merkezli startup Doubtnut, küçük şehirlerde ve kasabalarda daha fazla insana hizmet verebilmek için yeni bir finansman turunda 15 milyon dolar topladı.

A serisi finansman turu, Çin devi Tencent tarafından yönetildi. İki yaşındaki girişim, mevcut yatırımcılar Omidyar Network India, AET, Japonya ve Ankit Nagori (fitness startup’ı ​​Cure.Fit’in kurucusu) ve Sequoia Capital India’nın da tura katıldığını söyledi.

Sequoia Capital India’nın SURGE Accelerator’ının da bir parçası olan Doubtnut, bugüne kadar 18,5 milyon dolar topladı ve yeni finansman turunda değerlelemenin yaklaşık 50 milyon dolar seviyesinde olduğu konuya yakın kaynaklar tarafından bildirildi.

Uygulama, altıncı sınıftan lise öğrencilerine yerel dillerde matematik ve fen problemlerini çözme ve anlama olanağı sağlıyor. Doubtnut uygulaması, sorunun bir fotoğrafını çekmelerini sağlıyor ve cevaplarını kısa videolar aracılığıyla sunmak için makine öğrenimi ve görüntü tanıma kullanıyor.

Bir öğrenci sorunun bir fotoğrafını çekip uygulama, web sitesi veya WhatsApp aracılığıyla Doubtnut ile paylaşarak; cevabı ve çözüm yolunu gösteren kısa bir video alıyor.

Doubtnut; web sitesi, uygulaması, YouTube ve WhatsApp’ta aylık toplam 13 milyondan fazla aktif kullanıcı topladığını söyledi. Doubtnut’un kurucu ortağı Tanushree Nagori, bugün Doubtnut kullanıcılarının %85’inden fazlasının Hindistan’ın en iyi 10 şehrinin dışından geldiğini söyledi. Bu öğrencilerin de yarısından fazlasının son bir yılda çevrimiçi olduklarını söyledi.

“Doubnut, Hindistan’da eğitimi gerçekten demokratikleştiriyor. Kullanıcı tabanımız, ülkedeki başka hiçbir eğitim uygulamasının ulaşmaya yaklaşamadığı bir şey olan Hindistan’ın tüm demografisini yansıtıyor.” dedi.

Doubtnut’un büyümesi, Hindistan’da yerel zorluklarla mücadele eden bir startup ​​dalgasının ortaya çıkmasını temsil ediyor. Sadece eğitim alanında – şu anda 8 milyar dolar değerinde olan Byju’s da dahil olmak üzere – Unacademy, Vedanutu ve GradeUp gibi birçok şirket etkileyici bir büyüme gösterdi.

Unacademy’nin kurucusu ve genel müdürü Gaurav Munjal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, girişiminin bir yaşındaki premium hizmetinin 30 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi.

Etiketler