Roomba’nın Robot Elektrikli Süpürgesinin Yakın Gelecekte Kolları Olabilir

Popüler robot elektrikli süpürge Roomba’nın üreticisi olan iRobot, disk şeklindeki ev yardımcısının kolları olan bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Şirket; Roomba’nın çamaşır-bulaşık yıkama ve yemek servisi gibi daha karmaşık görevlere yardımcı olabilecek geniş çaplı bir versiyonunu öngörüyor.

Massachusetts merkezli şirketin CEO’su Colin Angle, Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Bloomberg’e bu planları açıkladı. Angle, iRobot’un geliştirilmiş Roomba’yı beş yıl daha satmaya başlanmayacağını, ancak laboratuvarında bir prototip versiyonu üzerinde çalışıldığını belirtti.

Kollu bir Roomba endişe verici gelebilir, ancak Angle Bloomberg’e şirketin bu alanda deneyim sahibi olduğunu söyledi:

iRobot daha önce askeri birim için robotik kol teknolojisi geliştirdi. Şirket 2016 yılında bu işletmeyi sattı ancak kol için gerekli varlıklarını korudu. Angle o zamanlar şirketin teknolojiyi genel kullanıma nasıl uyarlayacağını bilmediklerini söyledi, ancak bilgisayar görüşündeki (computer vision) yeni gelişmeler ve robotların bir kişinin evini haritalama yeteneği bu cihazları mümkün kılıyor.

Bazı meraklı takipçiler, iRobot’un Roomba’sının daha yetenekli bir sürümü için sabırsızlanıyor. YouTuber ve mühendis Peter Sripol kısa bir süre önce ucuz bir elektrikli süpürge robotunun boşluğuna bir üç kanallı fan ekledi, bu da merdivenlerin üzerinden uçmasını sağladı – ama aynı zamanda bir elektrikli süpürge olarak işe yararlılığını da yok etti.

Etiketler