Çocuklar Ne Zaman Bir Akıllı Telefon Sahibi Olmalı?

Tüm arkadaşlarınızın akıllı telefonu varmış gibi hissediyorsanız, bu bir işaret olabilir. Çocuklar için teknoloji ve medya hakkında araştırmalar yapan, kar amacı gütmeyen bir şirket olan Common Sense Media tarafından hazırlanan yeni bir rapor, 11 yaşında ABD’deki çocukların yarısından fazlasının kendi akıllı telefonuna sahip olduğunu gösteriyor. 12 yaşındakilerin üçte ikisinden fazlası akıllı telefon sahibi ve 14 yaşına gelen gençlerde ise akıllı telefon yetişkinlerde olduğu kadar yaygın. Bazı çocuklar ise çok genç yaşta başlıyor. 8 yaşındaki çocukların neredeyse %20’sinin kendine ait bir akıllı telefonu var!

Peki, sizin için doğru zaman hangisi? Medya ve teknolojinin çocuklar üzerindeki etkilerini inceliyorum ve bu sorunun tek bir doğru cevabı olmadığını söyleyebilirim. Sunabileceğim en iyi öneri şu: Hem siz hem de ailenizin doğru hissettiği zaman.

Ebeveynlerinizle Akıllı Telefon İçin Nasıl Konuşmalısınız?

İşte sizin ve ailenizin bu kararı vermede yardımcı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Sorumluluk: Genel olarak sorumlu olduğunuzu gösteriyor musunuz? Önemli eşyalarınızı takip ediyor musunuz? Paranın değerini anlıyor musunuz ve istediğiniz şeyleri satın almak için para biriktirebiliyor musunuz? Bunların hepsi bir telefon için hazır olabileceğinizin güzel işaretleri. Eğer bunları yapamıyorsanız, biraz daha beklemek akıllıca olabilir.

Güvenlik: Yanınızda bir yetişkin olmadan okula veya okul sonrası etkinliklere gidiyor musunuz? Bu koşullar, telefonların genellikle “istekten” “ihtiyaca” dönüştüğünü gösteriyor. Bazı ebeveynler çocuklarına doğrudan ulaşabileceklerini ve çocuklarının da onlara ulaşabileceğini bildiklerinde daha iyi hissettiklerini söylüyor.

Sosyal olgunluk: Arkadaşlarınıza nazik ve saygılı davranıyor musunuz? İnternetin kalıcılığını anlıyor musunuz; bir şey internete düştüğünde, asla silinemez. Bir akıllı telefon sahibi olmadan önce bu konuları kavramanız kritik önem taşıyor.

Hepimiz sinirleniriz ve bazen kastetmediğimiz incitici şeyler söyleriz; ancak internette ya da anonim bir uygulamada, daha sonra öyle düşünmeyeceğiniz ve geri almak isteyeceğiniz bir şey gönderdiğinizde; bunun gerçek, kalıcı ve zararlı etkileri olabilir. Akıllı telefonlar döneminde siber zorbalıkta büyük bir artış görülüyor.

Akıllı Telefon Konusunda Akıllı Olabilmek

Eğer siz ve aileniz bu adımın atılması için uygun bir zaman olduğuna karar verdiyseniz, sizinle telefonunuz arasında sağlıklı bir ilişki kurmanız için bazı ipuçları:

Ebeveynler size iyi örnek olmalılar! Ebeveynleriniz hayatınızdaki en önemli etken ve bu, diğer her şey kadar teknoloji kullanımı için de geçerli. Ebeveynler tüm gün telefonlarına yapışıyorsa, bilin bakalım ne olur? Çocukları da muhtemelen aynı şekilde yapışacak.

Diğer taraftan, eğer ebeveynler yemek sırasında ve araba kullanırken akıllı telefonlarını bir kenara bırakarak çocuklarına örnek olurlarsa, çocuklarının da benzer sağlıklı davranışlar sergilemeleri için yardımcı olacaklar.

Ailenizle telefonunuzun kullanımı ve ekran süresi gibi konularda kurallar ve limitler belirlemenin önemi hakkında konuşmalısınız. Kuralların neden oluşturulduğunu ve uygulandığını anlamak, çocukların bir sisteme sadık kalmasına yardımcı olabilir.

Bu yazı Michigan State Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Yardımcı Doçenti Fashina Aladé tarafından yazılmış, DigitalTalks ekibi tarafından çevrilmiştir.

Photo by McKaela Lee on Unsplash

Etiketler