Arkadaşlık Uygulaması Bumble ve Kardeş Uygulamaları 3 Milyar Dolarlık Bir Değere Ulaştı

Özel sermaye grubu Blackstone, arkadaşlık uygulaması Bumble’ın ana şirketi Magic Labs’in 3 milyar dolar değerleme ile çoğunluk hissesini alıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak Bumble’ın kurucusu ve CEO’su Whitney Wolfe Herd MagicLab’in CEO’su olacak. Şu anki CEO Andrey Andreev ise ayrılıyor.

MagicLab 2006 yılında kuruldu ve Badoo, Chappy ve Lumen gibi birçok arkadaşlık uygulamasına sahip. Bumble da dahil olmak üzere bu dört uygulamanın tümü yaklaşık 500 milyon kişiye ulaşıyor. The Wall Street Journal’a göre, Blackstone “milyarlarca dolarlık bir yatırım” yapıyor.

Wolfe Herd, “Grubun CEO’su rolünü üstlendiğim için onur duyuyorum” dedi ve ekledi: “Beş yıl önce şirketi kurduğumdan beri Bumble’ın da özünü oluşturan, değerlerimizi daima temel alan ve misyon odaklı bu gruba liderlik etmeye çalışacağım.” Fast Company’nin bu yıl başlarındaki haberine göre Bumble 2018’de 162 milyon dolarlık net gelir sağladı ve karlı bir şirket.

Wolfe Herd dikkat çekici kariyer yolculuğunda, kadınlara ilgi duydukları kişiye ilk mesajı gönderme fırsatı verebilme fikriyle Bumble startupını kurdu. Şirket, Wolfe Herd’ün başka bir arkadaşlık uygulamasından – Tinder’dan – çok hoş olmayan çıkışından sonra kuruldu. Wolfe Herd, sonunda anlaşmaya bağlanan, halka açık bir cinsel taciz davası açtıktan sonra 2013’te Tinder’den ayrılmıştı.

Dava sonrasında Wolfe Herd, şirketini kurmak için Andreev ile birlikte çalıştı. O zamandan beri, Bumble Tinder’ın ana şirketi Match Group tarafından dava edildi, sonrasında da patent ve ticari marka ihlali başvurusunda bulunuldu. Bumble’ın şu an 150 ülkede 75 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Etiketler