Merkel Almanya’da 2030’a Kadar 1 Milyon Elektrikli Araba Şarj Noktası Olmasını İstiyor

Araba endüstrisiyle Pazartesi günü düşük emisyonlu bataryalı arabalara geçişi hızlandırmak için yapacağı toplantıdan önce, Almanya Şansölyesi Angela Merkel Pazar günü bir video mesajı paylaşarak, Almanya’nın 2030’a kadar elektrikli arabalar için 1 milyon şarj noktasına sahip olması gerektiğini söyledi.

Merkel, “Bu amaçla, 2030 yılına kadar bir milyon şarj noktası oluşturmak istiyoruz ve sektör de bu çabamıza destek olmalı, toplantıda bundan bahsedeceğiz.” dedi. Almanya’da şu an 20 bin kamusal şarj noktası bulunuyor.

Volkswagen’in de bulunduğu Aşağı Saksonya (Lower Saxony) Başkanı Stephan Weil, 2021’de 100.000 halka açık şarj noktası için taahhütler görmek istediğini söyledi.

Weil, bataryalı arabalara geçmeyi vaat eden ama daha başarılı bir pazarlama yürütmek için daha çok şarj altyapısına ihtiyaç duyan Volkswagen’da bir denetleme kurulu üyesi.

Başbakanlıktaki toplantı, Almanya ulaştırma sektörünün hızlı harekete geçmesi ve böylece ulusal emisyon hedeflerine ulaşılması konusunu ikinci kez ele alıyor.

Potansiyel alıcılar, elektrikli arabalardan uzak durmalarının sebebinin yakıt altyapısının eksikliği olduğunu belirttiler.

Benzinli ve dizel motorlu araçlara karşı elektrikli alternatiflerin yanı sıra; hükümet, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışanlar için de araştırmalar yapmayı planlıyor, hükümet ve endüstri de alıcıları çekmek için sübvansiyonların maliyetini paylaşıyor.

Merkel, hükümetin otomobilleri ve parçalarını yapan işleri korumayı amaçladığını söyledi. Elektrikli otomobiller yapmak için geleneksel araçlar yapımına göre daha az sayıda çalışanın gerekli olduğu da bir gerçek.

Weil, Berlin’in kısa zamanlı çalışanlar için tazminat fonu sağlamak konusundaki hükümleri, endüstride gerekenden çok çalışan olacağı için kolaylaştırması gerektiğini söyledi. 

Ayrıca, daha fazla kamusal ve evsel şarj noktası için kiralama ve emlak sektörü mevzuatının basitleştirilmesi gerektiğini belirtti.

“Alman otomotiv endüstrisini, politika yapıcıların da aktif olarak katkı sağlaması gereken, son derece zorlu bir zaman bekliyor” diye de ekledi.

Etiketler