Otonom Kamyon Startupı Einride, Yeni Fonlama Turunda 25 Milyon Dolar Topladı

Otonom elektrikli teslimat kamyonu startupı Einride, bir A Serisi yatırım turunda 25 milyon dolar topladı ve bunun İsveç merkezli işletmenin ABD’ye genişlemesine yardımcı olacağını söyledi.

“Pods” olarak adlandırdığı stok kargo araçlarından oluşan küçük bir filoyu kuran üç yaşındaki startup, yeni fonlama turuna özel sermaye şirketi EQT’nin risk sermayesi fonu EQT Ventures ve NordicNinja VS’nin öncülük ettiğini söyledi.

Einride geçtiğimiz yıl, Einride aracını yinelenen (recurring) endüstriyel operasyonunda çalıştırmaya başlamak için lojistik şirketi DB Schenker ile ortaklık kurdu. Bu yılın başlarında şirket, İsveç’in halka açık bir yolundaki kısa bir rotada, bir nakliye terminali ile bir depo arasında otonom bir elektrikli kamyon çalıştırıyordu. Einride’ın kurucusu ve CEO’su Robert Falck, yeni fonların bölgesel genişleme planının yanı sıra yazılım platformuna daha fazla yatırım yapılmasına izin vereceğini söyledi.

Mr. Falck, “Hedefimiz ulaştırma endüstrisini dönüştürmek (disrupt) ve A serisi yatırım turunu kapatmış olmak bizi bu hedefe bir adım daha yaklaştırıyor.” dedi. “Finansman, ABD’de genişlemeye başlamamıza, teknoloji yol haritamızı sunmamıza ve hızla artan müşteri talebini karşılamamıza izin verecek.” dedi.

Şirket, yeni fonlamaya dayalı olarak işletmenin değerlemesini açıklamadı. Turda yer alan diğer yatırımcılar arasında Ericsson Ventures, Norrsken Foundation, Plum Alley Investments ve Plug and Play Ventures bulunuyor.

Etiketler