Rusya’nın En Büyük Sosyal Ağı, Tinder’la Rekabet Edecek Bir Arkadaşlık Uygulaması Çıkarıyor

Mail.ru Group Ltd’nin işlettiği Rusya’nın en büyük sosyal ağı VKontakte, görüntülü sohbetlere odaklı arkadaşlık uygulaması Lovina’yı piyasaya sunuyor.

Proje sorumlusu Vladimir Makhov’a göre Lovina uygulaması, uygun bir eş bulmak için birkaç dakika sohbet etmek üzere erkekler ve kadınların masaların etrafında dönüşümlü olarak yer değiştirdiği modele benzer bir modelde birbirlerinin profillerini beğenen kullanıcılara görüntülü sohbet imkanı veya rastgele kullanıcılar için sınırlı süreli video sohbetli bir menü imkanı sunuyor.

AppAnnie verilerine göre Badoo, Tinder ve Mamba Rusya’nın önde gelen arkadaşlık uygulamaları. Haziran ayında Rus iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Tinder’ın ana şirketi Match Group Inc.’i “bilgi dağıtım operatörlerinin kayıtlarına” dahil etti. Bu, yasa uygulayıcılarının taleplerine karşılık şirketin kullanıcı verilerini paylaşması gerektiği anlamına geliyor veya para cezası ve regülasyona uyum sağlanmadığı için Rusya içinde hizmetlere erişimin engellenmesi anlamına geliyor. 

VKontakte, video formatının kullanıcılar için daha gerçekçi ve güvenli olduğunu iddia ediyor. Makhov, üç saat süren başarısız bir buluşmanın kendisine ilham verdiğini söylüyor. “Görüntülü sohbet şansım olsaydı, nasıl biri olduğunu fark etmem dakikalar sürerdi ve o buluşmaya gitmezdim.” dedi.

Makhov’a göre, Lovina kullanıcıları açık içerikten korumak için yapay zeka kullanıyor — örneğin, müstehcen sayılabilecek bir vücut kısmını tanımladığı takdirde bu kullanıcıyı engelliyor.

Yine de, şirket video sohbetlerinin içeriğini kaydetmediği için uygulamadaki iletişimin gizli olduğunu söylüyor. Gizlilik ihlallerini önlemek için Lovina’nın VKontakte sosyal ağından ayrı bir kullanıcı profili bulunuyor. Bu, VKontakte’ın Rusya ve komşu ülkelerdeki 97 milyon kullanıcısına pazarlamayı planladığı ayrı bir uygulama.

Facebook da birçok ülkede bir arkadaşlık hizmetini test ediyor. TechCrunch’a göre, geçtiğimiz yıl Tinder kullanıcı profillerine GIF tarzı kısa videolar eklemeye olanak tanıdı, Badoo ise video sohbeti opsiyonel olarak sunmaya başladı.

Lovina, reklamsız ve ücretsiz olacak; bir kullanıcının profilini tanıtmak veya profilinizi 48 saatten uzun bir süredir beğenen kişilerin listesine erişmek gibi uygulama içi hizmetlerden para kazanmayı hedefliyor.

Etiketler