eBay, Hindistan’daki Paytm Mall’dan %5.5’lik Hisse Aldı

eBay, Hindistan’ın hızla büyüyen e-ticaret pazarında kazanç sağlamak için e-ticaret pazar yeri Paytm Mall’dan %5.5’lik bir hisse satın aldığını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

İki firma da anlaşmanın finansal şartlarını açıklamadı fakat konuya ilişkin bilgi sahibi olan bir kaynak eBay’in, Paytm Mall’a 150 ila 200 milyon dolar arasında yatırım yaptığını belirtti. Aynı kaynağa göre, Paytm Mall bu duyurudan önce yaklaşık 650 milyon dolar topladı.

Paytm’in kurucusu ve CEO’su Vijay Shekhar Sharma, Paytm Mall’daki kullanıcılar için eBay’in bir milyondan fazla ürününün satın alıma sunulacağını söyledi. Sharma, “Buraya getirmek istediğimiz envanteri birlikte seçeceğiz. Bu bir aylık bir süre içinde gerçekleşecek.” dedi. Şirket, eBay’in e-ticaret sitesini Hindistan’da işletmeye devam edeceğini belirtti.

Bu anlaşma Paytm Mall’un Walmart’ın Flipkart’ı ve Amazon India ile rekabet içinde olduğu Hindistan’daki konumunu güçlendirebilir. Araştırma şirketi eMarketer’a göre, Hindistan’daki çevrimiçi perakende satışlarının üç yıl içinde 72 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor.

SoftBank, Alibaba, Ant Financial ve SAIF Partners tarafından desteklenen Paytm Mall, 2018’de 188 milyon dolarlık GMV satışı bildirdi. 

Amazon ve Flipkart gibi, Paytm Mall Hindistan’da bir envanter kaynaklı modeli ile faaliyet gösteriyor fakat geçtiğimiz aylarda odağını müşteriler tarafından verilen siparişlerin yerel marka mağazalarından hizmet aldığı çevrimdışından çevrimiçi ve çevrimiçinden çevrimdışı modellere doğru çevirdi. İkinci bir kaynak, Paytm Mall’ın envanter tabanlı olmayan modellerini agresif bir şekilde büyütmeyi planladığını söyledi. Paytm Mall, platformunda 100.000’den fazla satıcı ortağı olduğunu iddia ediyor.

Bu, eBay’in Hindistan’daki üçüncü yatırımı. Şirket, ülkedeki ilk yatırımını 2013 yılında Snapdeal’a, ardından da Flipkart’a yaptı. Hindistan şirketi, 16 milyar dolara Walmart tarafından satın alındıktan sonra, eBay hissesini 1.1 milyar dolara sattı ve e-ticaret sitesini yeni odak noktası sınır ötesi ticaret olacak şekilde yeniden lanse etti.

eBay’in APAC Bölgesi kıdemli başkan yardımcısı Jooman Park, “Hindistan’a derinden bağlıyız ve bu dinamik pazarda büyük bir büyüme potansiyeli ve önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz.” dedi. “Bu yeni ilişki, hızla büyüyen pazardaki sınır ötesi ticaret çabalarımızı hızlandıracak ve yüz milyonlarca Paytm ve Paytm Mall müşterisi için eBay’in benzersiz ürün seçimine erişim sağlayacak.

Etiketler