Domino’s, Avustralya’da Nakitsiz Çalışan Mağazaları Test Ediyor

Nakit para henüz ölmedi ama bu sona doğru yaklaşıyoruz.

Avustralya’daki Domino’s, ülkedeki beş noktada nakitsiz çalışan mağaza açacağını duyurdu. Müşteriler kredi kartı, banka kartı, Apple Pay, PayPal ve Domino’s Instagift hediye kartı kullanabilecekler. Fakat artık nakit hem mağaza içindeki ödemelerde hem de teslimat için bir seçenek olmayacak.

Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Domino’s CEO’su Nick Knight, “Dokun ve git (tap-and-go) ödeme sistemlerinin ve mobil ödeme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte nakit kullanımı yavaşlamaya başladı ve bunu kendi ağımız genelinde gözlemliyoruz.” dedi. Ayrıca, hem mağazalarda hem de teslimat sürücülerinde çalınacak naktin olmamasının pizza zincirinin nakitsiz mağazalarının güvenliğini artıracağını da ekledi.

Knight, “Yasal ödemelerin sadece elektronik olacağı bir geleceğe doğru gidiyoruz. Bu nedenle, dijital anlamda çevik kalmamız ve tüketici taleplerini karşılamaya devam etmemiz çok önemli.” diyerek sözlerine devam etti.

Avustralya giderek nakite daha az bağımlı hale geliyor. Hatta devlet bu ay yürülüğe giren bir yasada, 15.000 doların üzerindeki nakit satın alımlarını yasakladı. Avustralya’daki tüm satın alma işlemlerinin yaklaşık %37’si şu anda nakit olarak yapılıyor. Bu rakam ABD’de %32, İsveç gibi ülkelerde ise %15 oranında seyrediyor.

Nakitsiz bir işletme modeline geçiş yapmak Avustralya’daki herhangi bir yasayı çiğnemiyor fakat ABD’de bu gibi bir şeyi denemek daha sıkıntılı olabilir. Örneğin nakit kullanımını korumaya çalışan yerel yasalar nedeniyle bazı belediyelerdeki nakitsiz çalışan Amazon mağazalarında nakit ile ödeme yapmak mümkün. New Jersey de kısa bir süre önce nakitsiz çalışan mağazaları yasaklayan bir yasa çıkardı ve San Francisco gibi şehirler de aynı şeyi düşünüyor.

Etiketler