Amazon Kendi Kendine Paket Teslimatı Yapmak İçin Daha Çok Uçak Kiralıyor

Amazon Prime Air

Daha çok paket teslimatı yapma planları genişledikçe Amazon’un kargo jetleri filosu daha da büyüyor.

Çevrimiçi perakendeci, GE Capital Aviation Services’den 15 kargo uçağı daha kiralayacağını açıkladı. Anlaşma, geçtiğimiz Salı günü Paris Air Show’da duyuruldu.

Amazon daha fazla paketle tamamen kendi başına ilgilenme çabalarını artırıyor. Şirket, US Postal Service, United Parcel Service (UPS) ve FedEx gibi sağlayıcılardan ziyade bağımsız tarafların daha fazla müşteriye teslimat yapabilmesi için kamyonetler (van) satın alıyor. Bu ayın başlarında FedEx, ABD’de FedEx Express ile Amazon arasındaki sözleşmesini yenilemeyeceğini açıkladı.

Bu yılın başlarında duyurulan diğer beş jet kiralaması ile birlikte bu kiralama, Amazon’un 2021 yılına kadar filosunda 70 kargo uçağı (freighter) olacağını gösteriyor. Uçaklar, şirketin hava kargo operasyonu Amazon Air’in parçası olarak 20 farklı ABD havaalanından uçuş yapacak. Bu uçaklar, kargo kullanımına dönüştürülen 737 yolcu uçağının orijinal bir modeli — güvenlik endişeleri nedeniyle uçmayan 737 Max jeti değil. GECAS (GE Capital Aviation Services) daha fazla uçağı yolcu kullanımından kargo kullanımına dönüştürmek için Boeing ile bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Amazon, kargo jetleri kiralamaya 2016 yılında başladı. Ayrıca, Cincinnati / Kuzey Kentucky Uluslararası Havaalanı’na 210 dönümlük bir ana hava merkezi inşa etme sürecinde. Bu merkez ise 2021’de açılacak.

Bu yılın başlarında Atlas Air tarafından Amazon için işletilen bir kargo jeti Houstan’daki havaalanının yakınına düştü ve mürettebattaki 3 kişi vefat etti. Bu kazanın sebebi ise hala araştırılıyor.

Etiketler