Amazon 1,5 Milyar Dolarlık Havalimanını İnşa Etmeye Başladı

Amazon, Cincinnati’nin yakınlarındaki yeni 1,5 milyar dolarlık havalimanını inşa etme çalışmalarına başladı.

Açılışta sürpriz bir şekilde kendini gösteren Bezos, ilk çamur yığınını kaldırmak için bir yükleyiciye çıktı. Amazon CEO’su, makineden indikten sonra “Eğer merak ediyorsanız, bu eğlenceli.” dedi.

Amazon, 2017 yılında Cincinnati/Kuzey Kentucky Uluslararası Havalimanı’ndan 900 dönümlük mülkiyeti 50 yıllık bir anlaşmayla kiralamayı kabul etti. Associated Press’e göre, bu alanın büyüklüğü, en büyük kargo havayollarının global merkezlerinin boyutuyla neredeyse eşdeğer.

Amazon, nakliye sürecini daha fazla kontrol altına almayı ve UPS, FedEx veya ABD Posta Hizmeti (US Postal Service) gibi taşıyıcılara daha az bağımlı olmayı planlıyor. Bununla birlikte, maliyetleri düşürmeyi ve teslimat sürelerini hızlandırmak istiyor. Bu, özellikle şirketin Prime üyelere yönelik bir günde teslimat planlarına uygun olacak.

Cincinnati’nin WCPO-TV’sine göre Bezos, “Bu merkez, paketleri müşterilere daha hızlı gönderebilmemize olanak verecek ve bu çok önemli bir şey.” dedi. “Prime’ı iki günden bir güne taşıyacağız ve bu merkez bunun bir parçası.”

Bu havalimanının 2021’de açılması ve 2.000 iş olanağı sağlaması bekleniyor.

Etiketler