Amazon, Deliveroo’ya 575 Milyon Dolarlık Yatırım Turuna Liderlik Etti

Amazon, Deliveroo’ya 575 milyon dolarlık yatırım turuna liderlik ederek, Avrupa’nın yiyecek dağıtım pazarına katıldı.

G turu serisi; T. Rowe Price, Fidelity Management and Research Company ve Greenoaks dahil olmak üzere mevcut yatırımcıların da yer aldığını açıklayan bir Deliveroo duyurusunda doğrulandı. Anlaşma, Deliveroo’nun şu ana kadar elde ettiği yatırımları 1.5 milyar dolara çıkardı. Şirketin değeri 2017’deki yatırımı takiben 2 milyar dolardan fazlasına ulaşmıştı fakat henüz güncellenmiş bir değerleme paylaşılmadı.

Londra merkezli Deliveroo; İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Singapore, Taiwan, Avustralya ve BAE dahil olmak üzere 14 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket, bu pazarlarda 60.000 teslimat görevlisi, 2.500 daimi çalışan ve 80.000 restoranla çalıştığını iddia ediyor.

Amazon’un Deliveroo ile kurduğu yeni stratejik ilişkisini nasıl kullanmayı planladığı henüz belli değil — örneğin, Prime üyeliği ile bütünleştirebilir — fakat bu şirketin yiyecek dağıtımıyla ilk ilgilenişi değil. ABD şirketi, Deliveroo ve Uber Eats ile rekabet etmekte zorlandıktan sonra geçtiğimiz yıl Amazon Restoranları İngiltere paket servisi işletmesini kapamıştı. Hizmet, ABD’de operasyonel olarak devam ediyor.

Deliveroo’nun CEO’su ve kurucusu Will Shu, “Amazon hem şahsen bana hem de şirkete ilham kaynağı oldu ve böyle müşteri odaklı bir organizasyonla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Bununla birlikte, Shu bu yeni paranın, Deliveroo’nun Londra merkezli mühendislik ekibini büyütme, erişimini genişletme ve teslimat yiyeceklerini daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir şekilde pişirebilecek paylaşımlı mutfaklar gibi yeni ürünlere odaklanma gibi girişimler için kullanılacağını söyledi.

Etiketler