İngiliz Bir Doktor Aside Dayanıklı Makyaj Malzemeleri Yarattı

İngiliz bir doktor, kadınların potansiyel saldırılara karşı kendilerini korumalarına yardımcı olmak üzere aside dayanıklı makyaj malzemeleri üretti. Yaratıcısı Dr. Almas Ahmed’e göre, bu makyaj bir tür vücut zırhı görevi görüyor ve türünün ilk örneği.

Dr. Ahmed, bir asit saldırısını duyduktan sonra Acarrier (isim, asit ve bariyer kelimelerinin birleşiminden oluşuyor) makyaj malzemelerini yarattı. Yapılan testlerin sonucuna göre, Acarrier makyajı hem aside hem de suya dayanıklı.

Dr. Ahmed, “Güzelliği şurada: hiç kimse yüzünüzde böyle bir makyaj olduğunu bilmiyor. Tıpkı normal bir makyaj gibi görünüyor, hissettiriyor, kokuyor. Ama yine de tamamen ısıya ve aside dayanıklı.” diyor. Dr. Ahmed 10 yıldır bunun üzerinde çalışıyor ve 2020 yılında ürünler satışa sunulacak. Sürecin finanse edilmesine yardımcı olacak GoFundMe sayfası da mevcut.

İngiltere, asit saldırılarının en çok görüldüğü ülkelerden biri ve gerçekleşen saldırıların sayısı son birkaç yıldır artış göstermekte. Dr. Ahmed, Acarrier ile kadınları daha güvende hissettirmeyi umduğunu söylüyor. Bununla birlikte Dr. Ahmed asit saldırılarını ele alan daha ciddi yasalar olması gerektiğini savunuyor.

Etiketler