Yardımsever Robot, Hasta Çocukların Yataklarından Hayvanat Bahçesi Ziyaret Etmelerine Yardım Ediyor

Leos robotu, yatağa mahkum çocukların hayatlarına neşe katabilme misyonuyla Polonya’daki Poznan Hayvanat Bahçesi’nden hayvanları canlı yayında gösteriyor ve bu görüntüleri hastanelerdeki hastalara iletiyor.

Hastalar robotun gözlerine bağlı bir tablet sayesinde, robotun gördüklerini görebiliyorlar.

Robotun ve “Çocuklar İçin Oyuncak Ayılar” programının (“Misie dzieciom”) yaratıcısı, Vahşi Hayvanlar için Don Vittorio Vakfı’ndan Lukasz Bodnarowski. Bodnarowski’nin oğlu Borys, hayvanları ziyaret edemiyor ve bu da Bodnarowski’ye bu makineyi tasarlaması için harekete geçirmiş.

“Bir yıl önce oğlum Duchenne’in kas distrofisi olduğu ortaya çıktı. Biz vahşi hayvanlarla ilgilenen bir vakıf olduğumuz için, hasta çocukları eğitim ve en yeni teknolojiyle hayvanlar dünyasına bağlayan bir program tasarlamaya karar verdim.” dedi Bodnarowski.

Leos’un ismi Leonel Messi’den geliyor; kendisi Borys’in favori futbolcusu. Leos’un hayvanat bahçesindeki gezilerine bir hayvan bakıcısı eşlik ediyor. Ancak Leo burada çok önemli bir kişi (VIP) ve dolayısıyla kendisini takip edenleri sıradan hayvanat bahçesi ziyaretçilerinin giremeyeceği yerlere de götürebiliyor.

Bu program, Poznan’daki Dega Ortopedik Rehabilitasyon Hastanesi tarafından destekleniyor. Gelecekte daha çok robotun görev yapması bekleniyor.

Etiketler