IKEA 30 Ülkede Mobilya Kiralama Uygulamasını Deneyecek

IKEA, gitgide artan çevreye duyarlı ve geçici müşterilerine hitap etmek amacıyla, tüm ana pazarlarında mobilya kiralama uygulamasını sunmak istiyor.

Düşük maliyetli oluşu ve geri dönüştürülebilir parçalarıyla bilinen dünyanın en büyük mobilya kuruluşu, ilk olarak çalışma masalarını kiralamayı araştırıyor. Batı Almanya, Kaarst’ta 2017’de açılan ilk ekolojik bakımdan sürdürülebilir mağazasında, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü gerçekleşen bir etkinlikte planlarını ayrıntılarıyla anlattı.

Çoğu IKEA mağazasının sahibi Ingka Group’un genel müdürü Jesper Brodin, Reuters’e, kiralama uygulamasının birçok müşterinin sıklıkla ev değiştirmesi ama her taşındıklarında yeni mobilya almaya yetecek maddi durumlarının olmayışıyla ortaya çıktığını söyledi.

Müşterilerinin yüzde 90’ının, nasıl yapacaklarını bilmeseler de hayat pratiklerini çevreye duyarlı olacak şekilde değiştirmek istediğini gösteren IKEA anketleriyle birlikte, bu uygulamada aynı zamanda çevreci yaklaşımdan da esinlenildi.

“Sevimli bir eviniz olmalı, ve vicdanınız rahat olmalı, ve tabii bunu maddi olarak karşılayabilmelisiniz,” dedi Brodin, ve üç genç çocuğunun okuldan eve gelip ufukta görünen çevresel felaketle ilgili korkularından bahsettiklerini söyledi.

Brodin, 2017’de CEO olduğundan beri IKEA’nın iş modelini iklim değişikliğine, e-ticaretin yükselişine ve şehir dışındaki mağazalara gidecek zamanı veya aracı olmayan müşterilerine duyarlı olacak şekilde revize etmek için uğraşıyor.

Kiralama uygulaması, IKEA’nın üç ana stratejik hedefine uyuyor: daha uygun fiyatlı, daha kullanışlı ve çevreye daha duyarlı olmak, dedi IKEA’nın finanstan sorumlu tepe yöneticisi Juvencio Maeztu, ve gençlerin gitgide müzikten arabalara kadar her şeyi kiralama beklentilerinin oluştuğunu ekledi.

Önceden sadece tasarımcı kıyafetlerini ve aksesuarlarını kiralayan Rent the Runway, geçtiğimiz ay Williams-Sonoma Şirketi’nin West Elm markasıyla ortaklık kuracağını ve abonelerine ev dekorasyonu kiralama olanağı sunacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl dünya çapında 39 milyar euro’luk (44 milyar dolar) satış yapan IKEA, 2020’ye kadar 30 mağazasında abonelik esaslı kiralama seçeneklerini test edecek. Böylece ürünler geri dönüştürülmeden önce mümkün olduğu kadar yeniden kullanılabilecek.

Onar, Geri Dönüştür

IKEA, 2030’a kadar tüm ürünlerini yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir materyallerden yapma ve hepsini yeniden kullanılabilir, tamir edilebilir ve geri dönüştürülebilir şekilde tasarlama kararı aldı. 2018’de ürün onarımı için 1 milyon yedek parça sattı.

Kiralama denemeleri IKEA’ya ürünlerinin dayanıklılığı hakkında bilgi verecek ve bunlar tasarımcılara yansıtılacak. IKEA’nın sürdürülebilirlikten sorumlu tepe yöneticisi Pia Heidenmark, tasarımcıların halihazırda demonte etmesi ve yer değiştirmesi daha kolay ürünler yapmak üzerine çalıştıklarını bildirdi.

Hollanda’da IKEA, öğrencilere ayda 30 euro’ya (33.68 dolar) yatak, çalışma masası, masa ve sandalyeler kiralama olanağı sunuyor. İsveç ve İsviçre’de ise şirketlere ofis mobilyaları kiralama araştırması yapılıyor.

Brodin ayrıca bir başka stratejik değişimin altını çizdi. Gelecek 5 yıl içinde şirketin en üst 30 şehrinde rahat ulaşılabilen, 24 saat açık IKEA mağazaları sağlamak istediğini söyledi.

IKEA, Londra’nın güneydoğusundaki Greenwich’te yeni bir mağaza açtı ve Paris ile Moskova’nın merkezine de yeni mağazalar eklemek üzere. Maeztu, daha pek çok başka şehir için planların tamamlanmakta olduğunu belirtti.

“Gelecekte New York, Londra, Paris, Madrid, Barcelona, Tokyo, Şanghay, Bombay’da daha pek çok orta büyüklükte mağaza göreceğiz,” dedi Maeztu. “Gelecek 20 yıl içinde, daha çok insan şehirlerde yaşayacak, daha az araba sahibi olacaklar ve daha fazla paylaşacaklar.”

Maeztu’nun bildirdiğine göre IKEA ayrıca, 2017’de satın aldığı TaskRabbit’i de başka pazarlarda büyütmeyi planlıyor ve benzer satın alma veya ortaklık fırsatlarını araştırıyor.

Etiketler