Sidewalk Labs, Kitle Kaynak Kullanarak Kamusal Alan İncelemeleri Yapmak Üzere Bir Uygulama Piyasaya Sundu

Alphabet’in şehir planlamaya yönelik iştiraki geçtiğimiz günlerde CommonSpace’in lansmanını yaptı. Bu yeni uygulama park operatörlerine ve topluluk üyelerine parklar ve diğer kamusal alanlarla ilgili gözlemlerini girebilecekleri ve organize edebilecekleri bir yer sağlamak üzere yaratıldı.

İlgili taraflar, bir alan için bir web portalı oluşturabiliyor. Düzenleyici, bir araştırmanın parametrelerini tanımlayıp ne tür veri toplamak istediklerinin ana hatlarını çıkarıyor ve sonrasında kullanıcılara veri kaydetmeye başlamaları için çalışma grupları sunuluyor. Buradaki amaç, insanların çeşitli kamusal alanları nasıl kullandıklarını keşfetmek ki bu, gelecekteki değişiklikleri belirlemek için kullanılabilecek bir bilgi.

Sidewalk kıdemli mühendisi Ananta Pandey, “Uygulama, kamusal alanlardan elde edilen verileri karşılaştırmayı olanaklı hale getiren açık bir veri standardı olan Public Life Data Protokol’üne uygun şekilde veri kaydediyor.” diyor. “CommonSpace ile toplanan veriler, toplulukların ve alan yöneticilerinin modellerini (pattern) görmek, iç görü oluşturmak ve değişimi savunacak kanıt bazlı yaklaşımlar geliştirmek için kullanabileceği görselleştirme ve analiz araçlarına kolayca aktarılabiliyor.

Sidewalk, uygulama için kurduğu gizlilik parametrelerine dikkat çekme konusunda hızlı davrandı. Şirket, Privacy by Design’a uyduğunu ve CommonSpace için incelenen üçüncü kişilere ilişkin hiçbir kişisel bilgiyi toplamayacağını söylüyor.

Geçtiğimiz yılın sonbaharında bir Toronto parkında test edilmesinin ardından uygulama şimdi hem Android hem de iOS’ta bulunuyor.

Etiketler