SoftBank, 5 Milyar Dolarlık Latin Amerika Teknoloji Fonunu Lanse Etti

SoftBank, Latin Amerika’daki teknoloji girişimlerine yatırım yapacak 5 milyar dolarlık bir fonu lanse ettiğini geçtiğimiz haftalarda açıkladı.

SoftBank İnovasyon Fonu (SoftBank Innovation Fund) ismi verilen bu yeni fon, eski Sprint CEO’su Marcelo Claure tarafından yönetilecek. SoftBank, fon için 2 milyar dolar ayırmış durumda fakat merkezin nerede olacağı konusunda henüz bir karara varılmadı.

The Wall Street Journal tarafından alıntılanan Venturesource verilerine göre, bu fonun büyüklüğü Latin Amerika’da görülmemiş bir şey: 2017 ve 2018 yılları arasındaki risk sermayesi yatırımlarının toplamına denk geliyor.

SoftBank Başkanı ve CEO’su Masayoshi Son, “Latin Amerika dünyanın en önemli ekonomik bölgelerinden biri olma yolunda ilerliyor ve önümüzdeki yıllarda önemli bir büyüme bekliyoruz.” dedi.

SoftBank, yeni fonun e-ticaret, sağlık ve dijital finanslar hizmetleri gibi sektörlere yatırım yapmaya odaklanacağını söyledi. Fon ayrıca Arjantin, Brezilya, Şili ve Meksika gibi ülkeler de dahil olmak üzere tüm Latin Amerika’ya yatırım yapacak.

Claure, “Bölgede çok fazla inovasyon ve disruption (yıkım) yaşanıyor ve fırsatların her zamankinden güçlü olduğuna inanıyorum.” dedi. “SoftBank İnovasyon Fonu, endüstrilerini yeniden tanımlamaya ve milyonlarca insan için yeni ekonomik fırsatlar yaratmaya hazır, dönüştürücü Latin Amerika şirketleri için çok büyük bir yatırımcı olacak.”

SoftBank Vizyon Fonu (SoftBank Vision Fund) olarak bilinen 100 milyar dolarlık yatırım aracına sahip olan SoftBank, Uber Technologies’e, paylaşımlı ofis sağlayıcısı WeWork’e, yiyecek dağıtımı şirketi DoorDash’e ve köpek gezdirme uygulaması Wag’e büyük yatırımlar yaptı.

Etiketler