Didi Chuxing Çalışanlarının %15’ini İşten Çıkarıyor ve Bisiklet Paylaşımı ile Yiyecek Dağıtımı İşlerinden Çekilebilir

Çin’in en büyük ortak araç kullanımı şirketi, çalışanlarının %15’ini işten çıkarıyor ve geçtiğimiz yıl gerçekleşen iki yolcu ölümünden sonra işleri yoluna koymaya çalışırken merkezinde olmayan işlerden çekiliyor.

Şirketin planlarına aşina olan bir kişiye göre, Didi Chuxing’deki yöneticiler Pekin’deki çalışanlarına, 2.000 çalışanı işten çıkarmayı ve “ana mobilite işleri”ne odaklanmayı planladığını söyledi.

Kesintiler, Uber’i Çin’den çıkmaya zorlamış ve yiyecek dağıtımı ve finansal hizmetler gibi alanlara genişlemiş olan 56 milyar değerindeki teknoloji startup’ı Didi için çarpıcı bir değişim.

Didi’deki bu değişim, ortak araç kullanımı hizmetini kullanan iki kadının sürücüler tarafından öldürülmesinden sonra gerçekleşti. Didi, ikinci ölümün ardından bu hizmetini askıya aldı.

Cinayetler ciddi bir tepkiye neden oldu. İnsanlar, Çin sosyal medyasında güvenlik ihmaline ilişkin olarak müşterileri şirketi boykot etmeye çağırdı. Çin’deki düzenleyiciler Didi yöneticilerine açıklanmamış bir miktarda para cezası verdi ve ortak araç kullanımı sektöründe araba ve sürücü tedariğine ilişkin daha sıkı düzenlemeleri hayata geçirdi.

Didi’nin yönetimi geçen Cuma günü çalışanlarına, işlerinin revizyonunun bir parçası olarak güvenlik ve yasal uyumluluk yatırımlarını artıracağını söyledi.

Didi’nin bu kararı; Çin’deki ekonomik büyümenin neredeyse otuz yılın en düşük seviyesine geldiği ve çeşitli sektörlerdeki işletmelerin zarar gördüğü bir döneme denk geldi.

Didi, Uber’in Çin operasyonlarını 2016 yılında satın aldı. Bu zamandan beri Didi, bisiklet ortak kullanımı ve ikinci el araba ticareti gibi yeni iş alanlarına yatırımlar yaptı.

Şirketin planlarına aşina olan bir kişi, “Bu tür hizmetler, yeniden değerlendirilecek ve gerekirse kaldırılacak.” dedi. Didi, kaynaklarını ortak araç kullanımı işine, güvenlik teknolojisine ve sürücü yönetimine yoğunlaştıracak.

Çin’de birçok bisiklet paylaşımı şirketi sorunlar yaşadı. Şehirleri bisikletlerle doldurup, müşterilere ciddi indirimler sunduktan sonra birçok startup iflas etti. Sektördeki en büyük oyunculardan biri olan Ofo, Alibaba gibi yatırımcılardan topladığı milyarlarca doları yaktıktan sonra iflasın eşiğine geldi.

Didi, dünya çapında 13.000 kişiyi istihdam ediyor. Çin dışında Avustralya, Brezilya, Japonya ve Meksika’da ortak araç kullanımı hizmetlerini yürütüyor ve Uber’in ABD’deki en büyük rakibi olan Lyft de dahil olmak üzere yedi uluslararası ortak araç kullanımı şirketi (ride-hailing companies) ile ortaklığı var.

Etiketler