Apple, Kullanıcıların Eylemlerini İzinsiz Olarak Takip Eden iPhone Uygulamalarını Kaldırmakla Tehdit Ediyor

Apple, kullanıcıların eylemlerini açık bir izin olmadan kaydeden uygulamaları App Store’dan kaldırmakla tehdit etti.

TechCrunch geçtiğimiz hafta, uygulamayı kullanırken yapılan ekran dokunuşları ve kaydırmalar gibi kullanıcı eylemlerini kaydedebilen Glassbox adlı bir şirkete ait “oturum tekrarı” yazılımının Expedia, Air Canada ve Hollister’ın uygulamalarında kullandığını bildirdi. Habere göre, uygulamalar kullanıcılara eylemlerinin uygulama içinde kaydedildiğini bildirmiyor.

Apple bu raporun ardından, uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara eylemlerini hangi zamanlarda takip ettiklerini bildirmeleri gerektiğini belirtti.

TechCrunch’ın haberine göre Apple, “Kullanıcı gizliliğinin korunması Apple’ın ekosisteminde her şeyden daha önemlidir.” dedi. “App Store İnceleme Yönergelerimiz (App Store Review Guidelines), uygulamaların açık bir şekilde kullanıcı izni istemesini ve kullanıcı etkinliğinin herhangi bir şekilde kaydedilebildiğine dair görsel bir gösterge sunmasını gerektiriyor. Bu katı gizlilik şartlarını ve kurallarını ihlal eden geliştiricileri bilgilendirdik ve gerektiğinde derhal harekete geçeceğiz.”

Bir geliştiricinin TechCrunch’a söylediğine göre, Apple’ın bu hamlesi yönergeye uymadıkları takdirde uygulamaların App Store’dan kaldırılmasını da içeriyor.

Etiketler