Spotify, Bu Yılın Sonlarında Araç İçi Bir Müzik Çalar Piyasaya Sürecek

Anonim kaynakların Financial Times’a belirttiğine göre, bu yılın sonlarına doğru Spotify, sesli kontrol özellikli araç içi bir müzik çalar piyasaya sürmeyi planlıyor. Spotify daha önce, Spotify uygulamasında bazı müşteriler tarafından görülen pop-up ekranlar aracılığıyla bu tipte ürünün bilgisine yer vermişti fakat bugünkü haberler ürünün varlığını onaylar nitelikte. Times, cihazın 100 dolar civarında bir fiyatla satılacağını söylüyor. Bu ürün ile Spotify, Apple (CarPlay), Google (Assistant ve Android Auto) ve Amazon (Alexa) gibi şirketlerin araç-içi ürün rekabetine katılacak gibi görünüyor.

Spotify’ın ilk donanım cihazı, Apple’ın CarPlay’i veya Google’ın Android Auto’su gibi şirketin hali hazırda desteklediği yeni araçlarda bulunan platformlardan geçmek yerine müşterilere daha doğrudan müzik iletmeyi hedefliyor. Akıllı telefonda olduğu gibi Bluetooth ile arabanın ses sistemine senkronize oluyor ve favori çalma listelerinize ayarlayabileceğiniz düğmeler içeriyor. Cihaz, Spotify’ın mobil uygulamasında olduğu gibi sesli komutları destekleyecek ancak depolama kapasitesi gibi diğer donanım özellikleri ve cihazın LTE hücresel bağlantısı sağlayıp sağlayamayacağı bilinmiyor.

Araç içinde bırakılabilen tek amaçlı bir Spotify cihazına sahip olmak, müzik dinlemek için sürekli telefonunuzu Bluetooth (veya yardımcı bir kablo) ile bağlamaya çalışmaktan daha rahat olabilir. Ayrıca, ürünü nereye monte edeceğinize bağlı olarak daha güvenli olması da mümkün. Hem CarPlay hem de Android Auto, Spotify’ı çalıştıracak şekilde yapılandırılabiliyor olsa da, herkesin Apple ve Google’daki araç içi yazılım platformlarına erişimi bulunmuyor ve en iyi deneyime ulaşmak için kablo ile bağlantı kurmanız gerekiyor.

Bluetooth uyumlu ses sistemleri için bir cihaz tasarlamak, Spotify’a daha geniş bir müşteri tabanı sağlıyor ve daha fazla araç için destek sağlıyor. Fakat insanları bunun gerekli olduğuna ikna etmek zor olabilir. Bunu Spotify müzik hizmetiyle birleştirmek daha iyi bir fikir olabilir ve şirket bu konuyla ilgileniyor gibi görünüyor: Spotify’ın daha önce bahsettiğine göre araç içi ürünü yeni bir aylık aboneliğin parçası olarak sunulacak – fakat 12 aylık bir taahhüt gerektirebilir. Geçen günlerde Spotify, Android uygulaması için aracın Bluetooth sistemine bağlandığında otomatik olarak aktive olan basitleştirilmiş bir Araba Görüntüsü modunu piyasaya sürdü.

Etiketler