Bu Mobilite Servisi Kentsel Alanlar İçin Kompakt E-Bisiklet İstasyonu Lanse Ediyor

Bisiklet paylaşımıyla ilgili pek çok yenilik var. Bunların içinde bisiklet kütüphanesi ve WeChat aracılığıyla nakit olmadan işleyen bir bisiklet paylaşım servisi de var. Ancak, bu hizmetler sokaklarda kalabalığa sebep oldukları ve yayalar için sorun yarattıkları gerekçesiyle epey eleştirildiler. Şimdi, Fransız bisiklet paylaşım şirketi Zoov bir çözüm bulmuş olabilir. Şirket, bir tasarım stüdyosu olan Eliumstudio ile birbirine kilitlenebilen elektrikli bisiklet sistemi için işbirliği yaptılar. Yeni tasarım, sokaklara ve kaldırımlara izinsiz girişi en aza indiriyor.

Her Zoov istasyonunda 20 bisiklete yer var ve bu istasyonların boyutu bir araba boyutunu geçmiyor. Geleneksel bisiklet istasyonları bunun dört kat fazlası alan kaplayabiliyor. Her Zoov bisikleti, kullanıcıların telefonlarını şarj edebilecekleri bir kaynak olmanın yanında pedal yardımı için bir batarya da içeriyor. Kullanıcılar herhangi bir bisikletin kilidini akıllı telefonlarından Bluetooth aracılığıyla Zoov’un uygulamasına bağlanarak açabilirler. Uygulama kullanıcıların gelecekteki kullanımlar için bir bisikleti ayırabilmesini sağlıyor, kullanıcılara fiyat kotası sunuyor ve ayrıca önerilen bisiklet dostu rotalarda yol bulmak için kullanılabiliyor. Zoov, hizmetini Paris’e 20 km uzaklıktaki inovasyon merkezi olan Saclay Plateau’da lanse edecek. Bunun ardından, daha büyük Fransız şehirlerine de genişlemeyi planlıyorlar.

Bisikletler, mavi eğik bir kavis de içeren kendine özgü bir görünüşe sahip. Bisikletler birbirine bağlandığında bu kavis sanal bir devamlılık yaratıyor ve böyece bisikletlerin iç içe geçmesini ve daha küçük bir görsel profil oluşturmasını sağlıyor. Eliumstudio’nun kurucusu Pierre Garner’a göre, bisikletler “doğal olarak diğer sokak eşyalarına karışacak şekilde” tasarlandı.

Etiketler