Bu Tasarım Öğrencisi Liken Bazlı Yiyecekler ve Hasat Araçları Yarattı

Yemekler iklimimizin değişiminde çok önemli bir rol oynadı. Değişen yeme alışkanlıkları, çözümün de bir parçası olabilir. Örneğin, et yerine tüketilebilecek daha iyi alternatifler bulmak için kullanılan algoritmalar yaratıldı ve maya güvenilir “süt” üretmek için kullanılmaya başlandı.

Şimdi, tasarım öğrencisi Julia Schwarz tüketiciler için başka bir alternatif bulabilmek adına araştırmalar yapıyor. Schwarz’ın projesi Unseen Edible, liken hakkında. Schwarz ana bileşeni liken olan çeşitli yenilebilir ürünler geliştirdi. Schwarz’ın sunduğu ürünler arasında “mısır” gevreği, liken unlu karışım, hardal ve tereyağı da var. Tüm ürünlerin kendi paketleri var. Dekoratif çıkartmalar tüketicileri yedikleri liken türü hakkında bilgilendiriyor. Schwarz aynı zamanda çeşitli liken toplama araçları da geliştirdi.

Schwarz hem daha fazla farkındalık yaratmak için hem de projeye eşlik etmesi adına bir kısa film çekti. Film, likenin insanlık tarihi boyunca, genellikle kıtlık zamanlarında yendiğini gösteriyor. Dünyada bolca bulunan liken, besin değeri açısından zengin ve pek çok kaynaktan toplanabiliyor. Liken, ağaçların üstünden ya da heykeller gibi insan yapımı yapılardan toplanabilir. Liken büyümek için çoğu bitkiden daha az kaynağa ihtiyaç duyar. Aynı zamanda, çok çeşitli iklimlerde büyüyebilir. Bu nedenle, insanlar sert iklimlerde likeni kolaylıkla yetiştirebilirler. Bunun sebebi, likenin pek çok bitkinin büyüyemeyeceği yerlerde ve sıcaklıklarda büyüyebilme becerisidir. Schwarz projesini yakın bir zamanda Viyana Tasarım Haftası’nda (Vienna Design Week) sergiledi.

Etiketler