Kauçuk Robot Borulardaki Sızıntıları Tespit Edebiliyor

Robotlar giderek günlük yaşantımızı daha kolay ve daha verimli hale getirecek gibi görünüyor. Bunun bir örneği yakın zamanda geliştirilmiş olan, başlangıç sızıntılarını tespit ederek boruların patlamasını engellemeyi amaçlayan Lighthouse isimli bir robot.

Bu küçük ve yumuşak robot, WatchTower Robotics tarafından tasarlandı. Robotun gövdesi kauçuktan yapıldı ve bir badminton topu gibi şekillendirildi. Esnek özelliğe sahip olan robot, herhangi bir sızıntıyı tanımlamak için borulardan geçiyor. Cihaz, borudaki bir sızıntının neden olduğu herhangi bir emme gücünü tanımlayabilen bir sensör kenarına (skirt) sahip. Robot, su sızıntıları ile ilgili toplanan verileri paylaştığı bulut tabanlı analiz platformuna bağlanıyor. Böylece, kullanıcıların boru sızıntılarına ilişkin bir haritanın yanı sıra sızıntıların büyüklüğü ve şiddetini görmesine olanak tanıyor. 2018 Çevresel Medya Derneği Geleceğin İnnovasyon Ödülü (Environmental Media Association Future Innovator Award) dahil birçok ödül kazanan robot sadece dört milimetre uzunluğundaki bir sızıntıyı tespit edebiliyor; ki bu çok etkili bir şey.

Amerikalı İnşaat Mühendisleri Derneği’nin hazırladığı bir rapora göre, sızıntı yapan borular her gün temiz su miktarının %20’sini kaybediyor… Teknoloji günlük hayatımızda giderek daha önemli bir yer aldığından dolayı, robotların her gün başka bir problemi çözüyor olması şaşırtıcı değil. Lighthouse’a benzer şekilde tasarlanmış bir robot borulardaki gaz sızıntılarını önleyebilir mi? Sizce robotlar başka sorunları nasıl önleyebilir ve kaynakları kurtarmamıza nasıl yardımcı olabilir?

Etiketler