Uber, Yiyecek Teslimatı İşine İlişkin Büyük Bir Satın Alım Yapabilir

Bloomberg’e göre, Uber Technologies, yiyecek-teslimatı hizmeti Deliveroo’yu satın almak için görüşüyor. Uber halihazırda Deliveroo ile rekabet eden kendi yiyecek-teslimatı hizmetine -Uber Eats- sahip. Uber Eats, bu yıl 6 milyar dolarlık bir gelir bekliyor.

Deliveroo kısa bir zaman önce 2 milyar dolardan fazla bir değerlemeye ulaşırken, Uber 2017’de Softbank’e hisse satarak değerini 72 milyar dolar yaptı. Uber, 2019 yılının sonlarına doğru bir IPO (halka arz) planlıyor.

İki şirket de potansiyel anlaşmanın büyüklüğü hakkındaki yorum taleplerine yanıt vermedi.

2013 yılında İngiltere’de kurulan Deliveroo şimdi Avustralya, Belçika, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, İrlanda, Hollanda, Singapur, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere’de yer alan 200’den fazla şehirde mevcut.

Şirketin sahipleri olası bir halka arzın sinyallerini vermiş olsa da, herhangi bir şekilde ilgili menkul kıymet formları sunmadılar. 

Yiyecek teslimatı dünyası gelişiyor ve Deliveroo bu yılın başlarında müşterilere, tek bir teslimatta birden fazla restorandan yemek siparişi verme seçeneğini sunacağını duyurdu. Şimdiden, sadece paket teslimatı ile çalışan servisler için paylaşılan mutfaklar yapılandırmak üzere restoranlarla ortaklıklar kuruyor ve toplama alanlarını merkezleştirerek taşıyıcılara kolaylık sağlıyor. Financial Times’ın belirttiğine göre, şirket Londra’da aşırı bir şekilde işe alım yapıyor. 

Deliveroo ve Uber, kuryelerinin işveren altında hizmet veren çalışanlar mı yoksa bağımsız üstleniciler mi olduğuna ilişkin davalarlarla yüz yüze geldi. Ve geçtiğimiz birkaç yıl içinde birkaç yemek servisi iflas etti.

Ancak işgücü ve piyasa riskleri, teknoloji ve geleneksel perakende sektörlerinden yiyecek teslimatı işlerine yapılan yatırımı yavaşlatmadı. Örneğin bu yılın başlarında Google, yiyecek teslimatı için Carrefour ile ortaklık kurdu.

Etiketler