New York Halk Kütüphanesi, Kitapların Instagram Versiyonlarını Yayınlıyor

Son zamanlarda sosyal medyaya çok fazla zaman harcamanın zarar verici bir şey olduğu üzerine çok konuşuldu. Ancak, New York Halk Kütüphanesi geçtiğimiz günlerde sosyal medyayı okuma sevgisini desteklemek üzere kullanmanın bir yolunu geliştirdi. Kütüphane, Insta Romanları (Insta Novels) adındaki klasik kitapların Instagram versiyonlarını geliştirmek üzere reklam ajansı ve yaratıcı ajans olan Mother ile ortaklık kurdu. Bir açıklamaya göre amaç “dünyanın en klasik edebiyat parçalarını kitleler için daha erişilebilir bir hale getirmek.”

Insta Romanları, kitap oluşturmak için Instagram’ın “hikayeler” işlevini kullanıyor. Özel olarak tasarlanan grafikler ve animasyonlar metne eşlik ediyor. Insta Romanları, animasyonlu grafiklerle başlıyor ve sonrasında yerini kaydırmalı metinler alıyor. Okuyucular, hikayeyi istedikleri zaman duraklatabiliyor ve kendi hızlarında okuyabiliyor.

Instagram hikayelerinin çoğu, yüklendikten sonra sadece 24 saat içinde görüntülenebilir oluyor. Ancak Insta Romanları, Kütüphane’nin Instagram “öne çıkanlar” kısmında arşivlendiğinden dolayı her zaman erişime uygun. İlk Insta Romanı Lewis Carroll’dan Alice Harikalar Diyarında. Bir sonrakiler ise Charlotte Perkins Gilman’dan Sarı Duvar Kağıdı ve Franz Kafka’dan Dönüşüm olacak. Okuyucular ayrıca New York Halk Kütüphanesi’nin e-okuyucu uygulamasını indirip, akıllı telefonlarında daha çok hikaye okuyabiliyorlar. Bununla birlikte, kullanıcılar Kütüphane’nin kapsamlı koleksiyonundan e-kitap ödünç alabiliyorlar.

Insta Romanları, sosyal medyanın iş ya da eğitim amaçlı kullanımını artırmayı hedefleyen birçok inovasyondan sadece bir tanesi. New York Halk Kütüphanesi’nin bir misyonu da “dünyadaki bilgileri herkes için erişilebilir kılmak.” Günümüzde dijital bağlantı kütüphanelerden daha fazla kullanıldığı için, çevrimiçi erişim edebiyata erişebilirlikte büyük bir adım olabilir. Sizce Insta Romanları büyük edebi romanların dijital nesillere daha kolay ulaşmasını sağlayabilir mi?

Etiketler