Bu Yeni Çılgın Gökdelenin Tepesinde Çalışan Bir Şelale Var

Geçtiğimiz ay, Pekin’in 2.148 km güneyinde yer alan Guizhou şehrinin başkenti Guiyang’da yeni bir ofis binasının açılışı yapıldı. Liebian International Plaza adı verilen yapının içinde ev, otel, alışveriş merkezi ve ofisler var. Ha, bir de bu yapı 108 metrelik devasa bir şelaleye sahip.

Diğer çoğu gökdelen trendi gibi bu şelale de işlevsel herhangi bir fonksiyondan yoksun gibi görünüyor. Dahası, hem mimari anlamda hem de su kullanımı düşünüldüğünde şelale aslında büyük bir israf. Şelaleyi çalıştırmak için kullanılan düzenek dört katı kaplıyor. Binanın yöneticileri şelaleyi çalıştırmak istediklerinde binlerce galonluk suyu 108 metrelik borulardan geçiren ve saatte 116 dolara mal olan 185 kilovatlık dört devasa pompayı çalıştırmak zorunda. Popular Mechanics’e göre, bu süreçler çok pahalı olduğu için şelale yalnızca tatillerde çalıştırılıyor.

Yine de, suyun binanın ön cephesindeki çelik ve cama bu kadar yakından ve bu kadar yüksekten aktığını izlemek oldukça etkileyici. Şelalenin boyutunu gözümüzde canlandırmak için, bu şelalenin Niagara şelalesinden 50 metre, Horseshoe şelalesinden de 57 metre daha yüksekten aktığını düşünebiliriz. Sonuçta, gökdelenlerin tasarımı işlevsel olmayan ve yalnızca gösteriş için yapılan detaylarla dolu. Acaba bir mimar ne zaman su ile ilgili özellikleri geçip gökdelenlere birkaç alev makinası ekleyecek? Belki Elon Musk bu özelliği Tesla’nın Çin’deki ana merkezinde kullanabilir.

Etiketler