İnsan Dokunuşuna Tepki Veren Akıllı Duvarlar

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Disney Research’teki araştırmacılar, duvarlara bakış biçimimizi değiştiriyor. Duvarlar artık yalnızca odanın sınırlarını belirlemeyecek; ekip, odalardaki aktiviteleri sezebilen akıllı duvarlar yarattı. Araştırmacılar, iletken boyaları kullanarak duvar yüzeyinde elektrotlar yaratabileceklerini fark etti. Bu, duvarların dokunmatik tabletler gibi davranarak kullanıcıların dokunuşlarını, elektromanyetik sensör aracılığıyla da elektrikli aletleri takip edebilmesini sağlıyor. Wall++ adı verilen bu yenilik, kullanıcıların aydınlatma anahtarlarını veya diğer kontrol aparatlarını duvarın farklı yerlerine koyabilmelerini ya da yerlerini değiştirebilmelerini sağlıyor. Dahası, bu teknoloji yalnızca jestler aracılığıyla video oyunlarını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Elektrot entegre edilen duvarlar iki modda çalışabiliyor – kapasitif algılama ve elektromanyetik algılama. Kapasitif algılama modundayken duvar herhangi bir dokunmatik tablet işlevi görüyor. Kullanıcı duvara dokunduğunda, kullanıcının dokunuşu duvarın elektromanyetik alanını bozuyor. Elektromanyetik algılama modunda, duvar elektronik aletlerin elektromanyetik imzalarını tespit edebiliyor ve bu da sistemin aletleri ve yerlerini algılayabilmesini sağlıyor. Buna ek olarak, kişi üzerinde elektromanyetik imza yayınlayan bir alet taşıyorsa, sistem kişinin yerini de tespit edebiliyor.

Boya rulosu gibi basit araçlar kullanılarak yaratılan bu teknolojinin metrekare başına fiyatı 20 Amerikan doları. Wall++ enerji tüketimi konusunda henüz optimize edilmedi. Ancak, duvar boyutundaki elektrotların hemen hemen standart bir dokunmatik ekran kadar enerji tüketeceği düşünülüyor.

Dokunmatik ekran teknolojisi, yenilikçilerin halka sunacakları imkanları genişletiyor. Bir zamanlar yalnızca bir fikir olan bu sistemlere erişim ve diğer ürünlere entegre etmek artık çok daha kolay. Yaşlıların bağlantı kurmasını kolaylaştıran dokunmatik ekranlı tabletlerden, içine gömülü bir dokunmatik ekran içeren direksiyonlara, teknoloji sürekli daha da genişliyor. Dokunmatik ekranlar başka hangi şekillerde günlük kullanımlara entegre edilebilir?

Etiketler