İnsan Hakları Grupları, Amazon’u Yüz Tanıma Sistemi Konusunda Uyarıyor

ABD sivil özgürlük grupları, Amazon’dan hükümetlere yüz tanıma hizmetleri sunmayı bırakmasını talep etti ve yazılımın, göçmenleri ve beyaz olmayan insanları adaletsiz bir şekilde hedeflemek üzere kullanılabileceğini belirtti.

40’tan fazla grup, Amazon CEO’su Jeff Bezos’a şirketin bulut bilişim birimine kullanılan teknolojinin kötüye kullanıma uygun olduğunu belirten bir mektup gönderdi. Mektup, insanların tespit edilmesi ve izlenmesi için kullanılan yeni araçların gözetleme durumlarını güçlendirmek için kullanılabileceğinin altını çiziyor.

Amazon, 2016 yılının sonunda piyasaya sürülen Rekognition servisi için çeşitli kullanımlar sundu. Bunların arasında, saldırgan içeriği tespit etmek, ünlüleri tanımlamak ve kamu güvenliğinin sağlanması yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir blog yazısında Amazon, yeni bir özelliğin müşterilere milyonlarca yüzden oluşan bir koleysiyonun içinden şüpheli kişileri tanıması için olanak tanıdığını belirtti. Müşteriler, Amazon’un arama yapmak için kullandığı araç için veri sağlıyor.

Oregon’daki Washington Bölge Şerifi’nin ofisinde bir analist olarak çalışan Chris Adzima, “Olay yerinde kaydedilen saniyeler hayat kurtarma konusunda bir fark yaratabilir.” dedi.

Fakat hak savunucu gruplar etkili araçların endişeleri artırdığını söylüyor.

Bezos’a gönderilen mektupta, “İnsanlar, hükümet tarafından izlenmeden caddelerde özgürce yürüyebilmelidir.” ifadesi yer alıyor. “Yüz tanıma sistemi, Amerikan topluluklarındaki bu özgürlüğü tehdit ediyor. Beyaz olmayan insan topluluklarında ise özgürlüğü etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.” ifadesi yer alıyor.

Mektup, Amerikan İnsan Hakları Sendikası’nın iştirakleri tarafından elde edilen kamu kayıtlarını örnek vererek, Amazon’un ABD’nin çeşitli yargı güçlerine yardım ettiğini vurguluyor.

Başka bir Amazon blog yazısında belirtilene göre, Oregon’da kolluk kuvvetleri Amazon’un bulut sistemine 2001 yılına dayanan 300.000 sabıka fotoğrafı yükledi ve bunları Rekognition’da dizine ekledi.

Yazıda belirtilene göre Rekognition, kimliği belirlenemeyen bir nalbur hırsızının görüntüsüyle %80’den fazla benzerlik gösteren dört yüz tanımladı; hemen sonrasında bir Facebook araması davaya yardımcı oldu.

Amazon’un websitesindeki bilgilere göre, Orlando şehrindeki polis departmanı da Rekognition’ı kullanıyordu.

Amazon Web Hizmetleri, “Bazı kişiler yeni teknolojiyi kötüye kullanmayı seçebilir diye teknolojiyi yasaklamış olsaydık, bugün hayat kalitemiz çok daha düşük olurdu.” açıklamasında bulundu.

Amazon, müşterilerden yasaya uymalarını ve Rekognition’ı kullanırken sorumlu olmalarını talep ediyor.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisinin yanında, Microsoft Corp ve Google da tanıma hizmetleri sunuyor.

Apple ve Facebook’un tüketici ürünlerinde ise yüzleri tanımlamak yaygın bir özellik haline geldi.

Etiketler