Apple’ın Sağlık Uygulaması Artık 39 Sağlık Sisteminden Tıbbi Kayıtlar Görüntülüyor

Apple, ABD’deki 100’den fazla hastane ve klinikte bulunan iPhone kullanıcılarının, Sağlık (Health) uygulaması aracılığıyla kendi tıbbi kayıtlarının bir kısmına erişebileceğini belirtti. Uygulamanın Sağlık Kayıtları (Health Records) bölümü,  iOS 11.3 beta sürümüyle Ocak ayında yayınlandı ve şimdiki güncelleme, bölümü telefonlarını en son sürüme güncelleyen herkes tarafından kullanılabilir hale getirdi.

Alerjiler, tıbbi hastalıklar, aşılar, laboratuvar testleri ve tıbbi prosedürler gibi tıbbi bilgiler, Stanford Medicine ve Johns Hopkins dahil olmak üzere Apple ile çalışan 39 sağlık sisteminde iPhone kullancısı olan hastalar için mevcut olacak. Güncellemeden önce uygulamanın tıbbi kayıtlar bölümü, sadece yayın öncesi sürümü test etmek için kaydolmuş kişiler tarafından kullanılabiliyordu.

Hastalara tıbbi kayıtlarını kolayca görebilecekleri bir yol sunmak, onlara sağlık bilgileri üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olma şansı veriyor. Kaiser gibi bazı sağlık grupları, hastalara tıbbi kayıtlara mobil cihazlarından veya masaüstünden bakma olanağı sunmaktaydı. Apple’ın yaptığı yenilik ise çoklu sistemleri tek bir uygulamada toplamak.

Tıbbi kayıtlara kolay erişim, hastaların olası tehlikeli hataları yakalamasına da yardımcı olabilir. Örneğin, bir hastanın kilosu yanlış bir şekilde kaydedilmişse, hastaya yanlış doz ilaç verilebilir. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışmaya göre, kötü tasarlanmış elektronik sağlık kayıtları veya EHR’ler, tıbbi yanlışlıklarla yol açabiliyor.

Etiketler