Google’ın Tartışmalı Sesli Asistanı Kimliğini Gizlemeyecek

Google, sesi dikkat çekici derecede insana benzeyen yeni sesli asistanının kendini insan gibi sunmaya çalışmayacağını söyledi.

Şirketin geliştiriciler konferansında lanse edilen Google Duplex, fazlasıyla insan gibi ve hatta “tüyler ürpertici” olmakla eleştiriliyor. Bu eleştiriler, insanların bir robotla konuştuğunu anlamayacağı endişesi taşıyor.

Google, geçtiğimiz perşembe yaptığı açıklamada, “Bu özelliği açıklıkla tasarlıyoruz ve sistemin uygun şekilde tanımlandığından emin olacağız.” dedi.

Sesli asistanın masa ayırtmak için restoranı aradığını ve kuaförden randevu aldığını gösteren demonun ardından, Google’ın sesli asistanı hakkındaki tartışmalar arttı.

Hem kadın hem de erkek sesleriyle konuşabilen sesli asistan, sözünün kesilmesine ayak uydurabiliyor, tamamlanmamış cümleleri anlayabiliyor ve yaygın konuşmada kullanılan duraklamaları taklit edebiliyor. Hatta, bir şeyler önermek için “eee” gibi şeyler bile söyleyebiliyor.

Buradaki büyük sorun ne? Çoğu gözlemci, asistanın kendini robot olarak tanıtması gerektiğini söylüyor.

Bir web tasarımcısı olan olan Ethan Marcotte yazdığı bir blog yazısında, “Açıkçası bu teknoloji insanları kandırmak için tasarlanmış…Ürünün amacı olabildiğince insan gibi konuşabilmek.” ifadelerini yazdı.

Teknoloji şirketi olan Hunter’ın kurucu ortağı Antoine Finkelstein attığı bir tweet’te, “Aldatıcı yönü doğru hissettirmiyor.” dedi.

Google, bu yeni özelliğin duyma sorunları yaşayan ya da yerel dili konuşmayan kullanıcılara telefon aracılığıyla yapılacak işlemlerde yardım edebileceğini söyledi. Asistanın doğal sohbeti yalnızca belirli ortamlarda sürdürebildiği ve genel anlamda sohbetleri yürütemediği de söylendi.

Google mühendisleri, bir blog yazısında, “Sistem, konuşma deneyimini olabildiğince doğal kılıyor, insanların başka bir insanla konuşur gibi, bir makineyle konuşmaya adapte olmaya çalışmadan normal bir şekilde konuşmalarını sağlıyor.” diye yazdı.

Blogda, mühendislerin Duplex’in yer ayırttığı bir restoranda yemek yerken çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

Etiketler