Sierra Leone Seçimindeki Oyları Doğrulamak İçin Blockchain Teknolojisi Kullanılıyor

Birçok kişi bitcoin madenciliği yapmak için uygun fiyatlı yollar bulmaya çalışırken, bitcoininin dayandığı blockchain teknolojisini kullanan yeniliklerin sayısı artıyor. Geçtiğimiz günlerde, bir Sierra Leone seçimlerinde kullanılan gerçek bir oylama sistemi örneğiyle karşılaştık.

İsviçre merkezli Agora, oylama süresince kullanıcılara kolaylık, şeffaflık ve güvenlik sunan özel bir yazılım geliştirdi. Agora, blockchain yazılım teknolojisinin özgür ve adil bir oylama sistemi için gereken her şeyi sağlaması gerektiğini fark etti. Kullanıcıları anonimleştiriyor, ayrılmaz ve herkesin görülebileceği açık bir defter olarak kalıyor. Vatandaşlar, hükümet ve üçüncü taraflar, seçim süresince sonuçlara Bulletin Board adı verilen halka açık bir platformda göründükleri bir şekilde erişebiliyorlar. Kullanıcılar oylarının gerçekten sayıldığını doğrularken, uçtan uca şifreleme ve anonimleştirme, oylarının gizli kalmasını sağlıyor.

Agora’nın blockchain ağı merkezsizleştirilmiş ve farklı düğümler (node) ile korunmakta. Cothority olarak adlandırılan bu “tanık düğümler”, oy manipülasyonuna karşı güvence sağlıyor. Dijitalleştirilmiş bir seçim ayrıca kağıttan, personal seçim merkezlerinden ve seçmenlerce yapılan seyahat masraflarından tasarruf ederek maliyetleri de azaltacak. Bu da, bazıları adil bir seçim sistemi için gerekli olan masrafları karşılayamazken hükümetlerin seçim yapma olasılığını artırıyor. Bununla birlikte, akıllı cihazlar aracılığıyla uzaktan oylamaya olanak tanımasıyla, farklı göz korkutma taktikleri daha az etkili olacak ve vatandaş güvenliği iyileşecek. Agora oylama sistemi, kamuya açık sonuçlar ile 7 Mart 2018’de Sierra Leone’nin Western District’iyle sınırlıydı.

Etiketler