IKEA, Alabama’da 25.000 Dönümlük Orman Satın Alıyor

IKEA Group, Alabama Lowndes County’de bulunan yaklaşık 25.000 dönümlük ilk ABD orman mülkünü satın aldı. Bu ormancılık yatırımı,  IKEA’nın enerji gibi direk olarak tükettiği veya ürünleri aracılığıyla (ahşap ham madde, geri dönüştürülmüş malzemeler gibi) dolaylı olarak tükettiği kaynakların sürdürülebilir üretimine yatırım yapmak için kurmuş olduğu daha geniş bir stratejinin parçası. Bunun yanında IKEA Group, Avrupa’da Romanya ve Baltık Devletleri’nde bulunan 250.000 dönümden fazla orman alanına sahip.

IKEA Group Finansal Varlık Yönetimi Başkanı Krister Mattsson, “Sorumlu bir orman sahibi olarak, ormanın kalitesini korumak ve hatta artırmak için bize olanak verecek sürdürülebilir yönetim metotları belirlemek ve uygulamak istiyoruz.” diyor. “ABD pazarına girmek, orman yatırımlarımız için önemli bir dönüm noktası; orman yönetimine yönelik uzun vadeli yaklaşımımızı uygularken ve Forest Stewardship Council (FSC) sertifikasına başvururken burada çok şey öğreneceğimize inanıyoruz.”

İnsanlar ve gezegen üzerinde olumlu bir etki yaratmaya kararlı olan IKEA Group, kaynak ve enerjiden bağımsız yatırımlar için 3 milyar eurodan fazla bir para ayırdı. Bu yatırımlar; ormancılık dışında; geri dönüştürme, yenilenebilir enerji gelişimi ve biyomalzeme gelişimlerinde faaliyetleri olan şirketleri de kapsayarak sürdürülebilir malzemelerin uzun vadeli tedariğini destekliyor. 2017 finansal yılının sonunda IKEA Group, 104’ü ABD’de olmak üzere yılda yaklaşık 900 milyon kWh yenilenebilir enerji üreten toplam 416 rüzgar türbinine sahipti.

Bu yeni satın alıma ek olarak IKEA Group, geçtiğimiz günlerde 47 mağazayı ve 7 dağıtım merkezini işlettiği ABD’de başka önemli yatırımlar da yaptı. 2017 yılında şirket 4 yeni mağaza (Columbus, OH, Fishers, IN, Jacksonville, FL ve Grand Prairie, TX) ve bir yeni dağıtım ve müşteri memnuniyeti merkezi açtı. Bunun yanında IKEA Group, IKEA müşterilerine esnek ve uygun fiyatlı servis çözümlerine erişmenin ek yollarını sunmak için San Francisco merkezli yenilikçi bir isteğe-bağlı hizmet şirketi olan TaskRabbit’i satın aldı. Ayrıca şirket, sürdürülebilir kaynakları desteklemek için markanın devam eden taahhüdünü paylaşan XL Hybrids ve AeroFarms’a azınlık yatırımları yaptı.

ABD’deki orman yönetimiyle ilgili IKEA Group, mülk idaresi ve denetimi için sürdürülebilir ormanlık arazi ve doğal kaynak yatırımının liderlerinden biri olan Campbell Global ile ortaklık kurdu.

Campbell Global’ın CEO’su John Gilleland, “Ortak değerlerimizi geliştirmek için IKEA ile çalışmaktan gurur duyuyoruz.” diyor. “Sorumlu yöneticilik, kültürümüzün en temel taşıdır. Orman sağlığını geliştirmek ve yerel topluluklara doğrudan fayda sağlamak için sürdürülebilir ve çalışan ormanları yönetmeye kararlıyız.“

Etiketler