Bu Yapay Zeka Noel Şarkıları Yazmayı Denedi ve Sonuçlar Çok Komik

Elon Musk, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğinden korkuyor.

Neyse ki henüz o seviyede değiliz gibi gözüküyor. Colorado merkezli araştırmacı bilim insanı Janelle Shane, kendi Noel şarkılarını yazmak için bir sinir ağı (bir makine öğrenimi algoritması) eğitti ve sonuçlar… İlginç.

Shane, Times of London tarafından bir araya getirilen popüler 240 Noel şarkısını baz alarak benzerlerini üretmek üzere bir algoritma eğitti. Bu yapay zeka sürekli şarkılar yazmak, veri kümesindeki şarkılarla isabetliği kontrol etmek ve buna bağlı olarak süreçte değişiklik yapmak üzerine kendini eğitti.

Shane’in blogunda yayınlanmış o şarkılardan biri:

“Bakın işte bacanın hikayesi

Santa bebeği ve kan ve neşe, işte dünya ve sevinç ve görmek için iyi bir niyet

Santa bebeği tatlı İsa Mesih’i bunaltır

Fa la la la la la la, la la la la la la la.

Oyuncakların kralı ve sevgili Noel Baba’nın oğlunda onun ışığıyla dolu su aygırları

Harika bir yılbaşı ağacında doğdu.

Koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph, koş, koş Rudolph; yeni doğmuş Kral.”

Gördüğünüz gibi, sonuçlar Noel şarkılarına gerçekten çok benziyor; ancak fazla bir anlam ifade etmiyorlar.

Aslında Shane’in yapay zekasının, bir Noel şarkısının yapısını ve söz dizimini bu derece iyi taklit etmesi bir açıdan etkileyici. Ancak daha çok yolu olduğu açıkça belli.

Yapay zeka alarmistleri, şimdilik kılıçlarını kınlarında tutmak isteyebilirler. Robot derebeyleri (overlords) strateji oyunlarını kazanmış olabilir; ama iş Noel ruhuna geldiğinde insanlar hala zirvede.

Etiketler