ABD’nin Ağ Tarafsızlığını Sona Erdirmesi Dünya İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD’deki ağ tarafsızlığı kurallarını geri çekme oylamasının büyük küresel etkileri olabilir.

Geçen hafta Federal İletişim Komisyonu tarafından alınan karara mahkeme veya kongrede henüz karşı çıkılmazken, uzmanlar, bu kararın ABD’nin sahip olduğu özgür ve açık internet şampiyonu rolünü kaybetmesine sebep olabileceğini söylüyor.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki Bilgi Toplumu Projesinin bir çalışanı olan Nick Frisch, “Bu, küresel alanda ABD’nin liderliğini devredişinin bir başka örneği olacak.” dedi.

Frisch, “İnterneti icat eden ülkeden gelen bu karar, diğer ülkeler için kötü bir örnek oluşturacak.” diye ekledi.

Örneğin, açık internet kavramının ülkedeki muazzam sansür aygıtı tarafından etkili bir şekilde öldürülmüş olduğu Çin’i ele alalım.

ABD’deki ağ tarafsızlık kurallarının önlediği, internet trafiğinin yavaşlatılması, belirli içeriklerin veya web sitelerinin engellenmesi gibi sorunların çoğu yıllardır Çin’de yaşanıyor.

Çin bunu zaten yaptı.

Hong Kong Çin Üniversitesi’nde doçent olan ve Google’ın Asya’daki ifade özgürlüğünden sorumlu önceki yöneticisi Lokman Tsui, “Çin, seçimlerini çok uzun zaman önce yaptı ve bunlar ağ tarafsızlığının tam tersi.” dedi.

Ağ tarafsızlığını kaldırmak için yapılan ABD Federal İletişim Komisyonu oylaması Çin’deki internet kullanıcıları üzerinde çok az etkiye sahip olacak.

Ancak, Tsui, bu kararın Çin’i kısıtlamaların devam etmesi yönünde teşvik edebileceğini söyledi.

Tsui, “ABD’nin açık internetle ilgili konuşurken dayandığı ahlaki temel her neyse, bana göre bu noktada artık güvenilirlikleri kalmadı.” diye ekledi.

MIT’de kıdemli araştırma bilimcisi olan Andrew Lippman, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle gelişmiş ülkelerde, ağ tarafsızlığının her zaman olacağının varsayıldığını söyledi.

Lippman, “Benim endişelerim daha çok, insanların internete erişim için çok az seçenek bulabildikleri, hükümetlerin şirketlerin menfaatlerini koruduğu gelişmekte olan dünya ile ilgili.” dedi.

Veri planlarının vatandaşların çoğu için pahalı olduğu ülkeler savunmasızdır. Bu ülkeler, tartışmalı “zero-rating” hizmetleri için savaş alanı haline gelmiş durumda.

Hindistan bir alternatif sunuyor.

Böyle bir hizmet kapsamında, bazı uygulamalar (çoğu zaman Facebook’un WhatsApp veya Messenger uygulamaları), veri sınırlarına tabi değildir. Bir kullanıcının planının ayrılmış veri hakkı biterse bu uygulamalar çalışmaya devam eder, diğer uygulamalar ise çalışamaz hale gelir.

Ağ tarafsızlığının sağlam bir savunucusu olan Hindistan, geçtiğimiz yıl Facebook’un Free Basics adlı hizmetini yasakladı.

Geniş anlamda, Hindistan’ın telekomünikasyon düzenleyicisi, herhangi bir içerik ayrımcılığı istemediğini açıkladı.

Tsui, Hindistan’ın, “yoksul insanların, internete telekomünikasyon şirketlerinin izin verdiği kadar erişebildiği ve daha zengin insanların daha hızlı internet elde ettiği” bir pazar istemediğine karar verdiğini söyledi.

ABD’nin artık internet erişimi için yol gösterici rolü olmaksızın, Tayland ve Endonezya gibi gelişmekte olan Asya ülkelerinin rehberliği başka yerlerde aramaları muhtemel.

Kanada ve Avrupa sağlam duracak mı?

Bu gelişmekte olan ülkeler, aradıkları rehberlik için bölgedeki devlere (Çin ve Hindistan) döndükleri takdirde, iki farklı yaklaşım arasında seçim yapacaklar. Ancak, aynı zamanda bu rehberliği daha uzaklarda da arayabilirler.

New America’nın dijital ekonomi uzmanı olan Graham Webster’e göre, Kanada ve Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkeler, ağ tarafsızlığı için daha güvenilir rol modelleri sunuyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD’nin ağ tarafsızlığını kaldırma planları hakkında endişelerini dile getirdi.

Avrupa Birliği, 2015 yılında, tüm içeriklere eşit şekilde davranılmasını sağlayacak ve belirli çevrimiçi içerik türleri için “hızlı” veya “yavaş” şerit bulunmamasını garantiye alacak kurallar getirdi. Kritik sağlık verileri gibi bazı belirli içerik türlerine, sürekli sorunsuz çalışmalarını sağlamak için özel haklar verilebilir.

Eleştirmenler, Avrupa’daki kuralların “zayıf ve belirsiz” olduğunu ve “eşitsiz bir oyun alanı” oluşturabilecek boşlukları olduğunu söyledi. AB, ağ tarafsızlığı için sebeplerini savunmak zorunda kalabilir.

Webster, ABD, özgür ve açık internet için ayağa kalkmazsa, “diğer ülkelerin yapması önemlidir.” dedi.

Etiketler