Mark Zuckerberg’den Hindistan’ın Facebook Yasağına Yanıt Geldi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Hindistan’ın telekom düzenleyicisinin (The Telecom Regulatory Authority of India/TRAI), şirketin Free Basics programına uyguladığı kısmi yasakla ilgili açıklama yaptı.

Facebook’un Internet.org projesi kapsamında başlatılan Free Basics, Hindistan’ın en büyük telekom şirketi olan Reliance üyelerine ücretsiz internete erişim hizmeti sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook sayfasında paylaştığı gönderide Mark Zuckerberg, “Alınan kararla ilgili hayal kırıklığına uğramış olmamızla birlikte Hindistan ve dünyanın her yerinde erişimle ilgili engelleri aşmak için çalışmaya kendimizi adadığımızı belirtmek istiyorum.”

” Hindistan’da erişimi sağlamak vazgeçmeyeceğimiz bir hedef çünkü Hindistan’daki 1 milyardan fazla kişinin internete erişimi yok.” dedi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü TRAI, değişik veri türlerinden farklı oranlarda ücret alınmasını yasakladı. TRAI bu kararına gerekçe olarak ağ tarafsızlığı ilkelerini gösterdi.

Söz konusu program Facebook’un hangi hizmetlere ücretsiz erişilebileceğini belirleyen bir ağ geçidi denetçisi haline geldiğini iddia eden Hintli ağ tarafsızlığı avukatları tarafından eleştirilmişti. TRAI Aralık ayında konuyla ilgili farklı görüşleri dinlemişti.

Geçtiğimiz ay ise TRAI Facebook’un Free Basics kampanyasını eleştirmiş ve şirketi danışma sürecini “kabaca çoğunlukçu ve organize fikir anketi” ne çevirmekle suçlamıştı.

Etiketler