Japon Şirketi, Mesaiye Kalan Çalışanlarını Müzik Çalan Dronelarla Rahatsız Edip Evlerine Gönderecek

Daha fazla dayanamayacağınızı hissetmeden ne kadar Auld Lang Syne dinleyebilirsiniz?

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, Japonya, fazla mesai içeren bir çalışma kültürüyle mücadele ediyor. Fazla mesaiyi engellemek isteyen bir şirket, çalışanları eve gitme zamanının geldiğinin farkına varması için Auld Lang Syne çalarak ofiste uçacak dronelar kullanmayı planlıyor.

Ofis güvenliği ve temizlik şirketi olan Taisei ve telekomünikasyon devi NTT tarafından geliştirilen sistemle, dronelar planlanan bir uçuş yolunda ofiste dolaşacak. Dronelar ayrıca standart çalışma saatleri sonrasında ofiste kalan çalışanların belirlenmesi için uçuş sırasında görüntü kaydedecek.

Taisei direktörü Norihiro Kato, The Japan Times’a verdiği demeçte, “droneların her an gelebileceğini düşündüğünüzde gerçekten çalışamazsınız.” dedi.

Auld Lang Syne,genellikle mağazaların kapandığını duyurmak için Japonya’daki alışveriş merkezlerinde çalınıyor. Taisei, bu sistemi Nisan 2018’de deneyecek ve kullanmak isteyen şirketler için sistemin aylık ücreti 50.000 Yen (450 Dolar) olacak.

Ancak, bazı uzmanlar bu girişimin esas sorunu çözme ihtimalinin az olduğunu söylüyor.

Osaka Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Scott North BBC’ye verdiği ropörtajda, “Bu robotik taciz işçileri ofisten ayrılmaya ikna etse bile, bitmemiş işleri olan çalışanlar eve işleriyle birlikte gidecektir.” dedi. “Fazla mesai saatlerini azaltmak için, fazla zaman alan işleri azaltmak ve Japon iş yerlerindeki rekabeti azaltarak veya daha fazla işçi çalıştırarak iş yükünü azaltmak şarttır.”

Japonya’daki bu fazla çalışma durumu, yılda binlerce kişinin ölümüne sebep oluyor; öyle ki, Japonya’da bu belirli ölümü tanımlayacak bir sözcük bile var: karoshi. Geçen yıl yayınlanan bir raporla, beş Japondan birinin ortalama 49 saat veya daha uzun saatler çalıştığı, çoğu karoshi kurbanının 30 ile 40 yaşları arasında olduğu belirlendi. Mağdurlar, iş stresi ve depresyon sonucunda kalp yetmezliği, tükenme, inme, açlık veya intihar gibi çeşitli nedenlerle ölüyor.

Etiketler