Seks Oyuncağı Şirketi, Kullanıcıların Uzaktan Seks Oturumlarını Kaydettiğini Kabul Etti ve Bunu ‘Küçük Bir Hata’ Olarak Değerlendirdi

Nesnelerin interneti karmakarışık bir şey. Hacklenmiş bir buzdolabı kulağa biraz korkunç geliyor fakat çıkardığınız seks seslerini kaydeden ve bilginiz dışında telefonunuzda saklayan bir vibratör kontrol uygulamasına ne dersiniz? Bu çok daha kötü değil mi?

Bir Reddit kullanıcısı, Hong Kong merkezli seks oyuncağı şirketi Lovense’nin uzaktan kontrollü vibratör uygulamasının (Lovense Remote) bir kullanım oturumunu kullanıcının bilgisi dışında kaydettiğini belirtti.

6 dakikalık bir ses dosyası, uygulamanın yerel klasöründe saklandı. Kullanıcılar, mikrofon ve kamera erişimine izin verdiklerini söylüyorlar fakat sadece uygulama içi sohbet fonksiyonu ile kullanmak için – kullanım süresince kaydedilmesi için değil. Diğer kullanıcılar da bu uygulama davranışını doğruladı.

Lovense’i temsil ettiğini iddia eden bir kullanıcı, bu kaydetme durumunu sadece Android kullanıcılarını etkileyen “küçük bir hata” olarak niteledi. Lovense, şirketin sunucularına hiçbir bilgi veya verinin gönderilmediğini ve bu ses dosyasının sadece geçici olarak var olduğunu söylüyor.

Bu Lovense’in ilk güvenlik gafı değil. Bu yılın başlarında, şirket tarafından yapılan Hush isimli bir tür dildonun hacklenebilir olduğu bulundu. Bu dildonun durumunda, güvenlik açığı Bluetoothla ilgiliydi. Lovense’le ilgisi olmayan benzer bir konu da We-Vibe isimli bir şirketin Bluetooth erişimli vibratörlerinin kullanıcıların kişisel bilgilerini toplaması ve kaydetmesi üzerine dava edilmesiydi.

Bütün bunların bize anlattığı şey; eğer bağlantılı seks oyuncakları alacaksanız, araştırmanızı yapmalısınız. Oyuncakların üreticilerine güvenmek çok önemli. Her akıllı cihazda zafiyetler olabilir. Bundan dolayı online olmadan önce riskleri iyi tanımak gerçekten önemli.

Etiketler