Bu Okyanus Droneları, İklim Değişikliği Verileri Topluyor

İnsansız teknelerden oluşan bir filo, kuzey kutbundan ekvatora doğru yolculuk yapıyor ve iklim değişikliği ile ilgili hayati veriler topluyor.

“Saildrones” olarak adlandırılan otonom gemiler, parlak kırmızı sörf tahtalarını anımsatıyor. Her biri, 600 cm karbon fiber yelken ve karbondioksit, asitlik, akımlar ve su sıcaklığı gibi değişkenleri test eden 16 sensör ile donatılı.

Saatte 3 ila 5 mil arasında bir hızla giden dronelar, genelde insanlı araştırma gemileri için ayrılmış olan işi yapıyorlar – ancak maliyetin küçük bir kısmına.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında yatırımcılardan 14 milyon dolarlık fon toplayan Kaliforniya merkezli Saildrone, dronelarının insanlı bir gemi maliyetinin sadece %5’ine işletilebileceğini söylüyor.

Saildrone’a yatırım yapan Social Capital’in kurucusu ve CEO’su Chamath Palihapitiya şu açıkalamda bulundu; “Balıkçılıktan devlete kadar birçok sektörde önemli ticari talebinin ötesinde Saildrone, iklim değişikliğinin doğrudan ölçülmesine ve böylece bununla savaşılmasına yardımcı oluyor.”

Saildrone, okyanus droneları üreten tek şirket değil.

Boeing’in sahibi olduğu Liquid Robotics, rüzgar yerine dalga ve güneş enerjisiyle çalışan sörf tahtasına benzer Wave Gliders’ları yapıyor. Bu küçük gemiler 1.4 milyonun üzerinde deniz mili kaydetti.

Saildronelar ise şirketin 2012’deki kuruluşundan bu yana daha mütevazı bir 100.000 deniz mili kaydetti. Bu yıl şirket, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) dahil olmak üzere müşterileri için 20 araç yerleştirdi.

Temmuz ayında NOAA, iki Saildrone’u El Nino olarak bilinen hava olayını incelemek üzere 6 aylık bir görevde ekvatora gönderdi. Eriyen buzulları izlemek ve balıkları, fokları ve balinaları saymak için Kuzey Buz Denizi’ne iki tane yelken açıldı.

Saildrone ayrıca uzaydan tuzluluğu ölçen uyduları kalibre etmek için NASA ile, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için kullanılabilecek denizaltıları tespit etmek için ise ABD Donanması ile birlikte çalışıyor.

Saildrone’nun COO’su Sebastien de Halleux, “Fikir şu ki; Saildronelardan oluşan bir filo denizde sürekli olarak kalabilir ve sınır kontrolünü genişletebilir.” dedi.

Şirketin amacı, hızla yükselmek.

Halleux, “Amacımız 1.000 Saildrone yerleştirmek ve bu bize yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı olarak gezegenimizin nabzını verecektir.” dedi.

Etiketler