Çin, Avrupa’yı Ucuz E-Bisikletle Doldurmakla Suçlanıyor

Çin, Avrupa’yı yüz binlerce ucuz elektrikli bisikletle doldurmaktan dolayı suçlanıyor.

Avrupa Bisiklet Üreticileri Birliği’ne göre Çin E-Bisikleti ithalatı 2010 yılında neredeyse sıfırken 2017’de yaklaşık 800.000’e yükseldi.

Sektör grubu isyan etti: Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’na, Çinli üreticileri çok düşük fiyatlarla Avrupa pazarına e-bisiklet satmakla suçlayan bir şikayette bulundu.

Şikayet, Çin hükumeti tarafından sunulan sübvansiyonların üreticilerine maliyetinden az bir fiyata Avrupa’ya e-bisiklet satması için olanak tanıdığını savunuyor. Avrupa’da yerli ürünler genellikle 1.500 – 2.000 dolar arasında bir fiyata satılırken, Çin e-bisikletleri  450 dolara satılıyor.

Şarj ile çalışan e-bisikletler, Avrupa’da hala bir yenilik. Ancak Çin’de, 2000’li yılların başında yaklaşık yıllık 1 milyondan başlayarak 2016 yılında 30 milyondan fazla şekilde satışı patlayan büyük işletmeler.

Analistler, Çin yollarında 150 milyon ila 200 milyon arası e-bisiklet bulunduğunu tahmin ediyor.

Ancak, bisiklet paylaşım programlarındaki patlama ve bazı şehirlerdeki elektrikli bisikletlere yönelik bir kısıtlama yüzünden Çin’deki satış artışı son aylarda yavaşladı.

Avrupa Bisiklet Üreticileri Birliği’ne göre, aşırı üretim şimdi Avrupa’ya sevk ediliyor. Birlik, eğer bir aksiyon alınmazsa, ithalatçıların “sadece birkaç yıl içinde Avrupa üretimini yok edeceğini” belirtiyor.

Birlik, “elektrikli bisiklet ihracatının önemli ölçüde artırılmasını” içeren net bir 2020 hedefini belirleyen ve Çin hükümeti tarafından üretilen bir ekonomi planlama belgesine atıfta bulundu.

CNNMoney, birçok Çin e-bisiklet üreticisine ulaştı fakat hiçbiri yorum taleplerine yanıt vermedi. Küresel e-bisiklet satışlarının 2016’da 15.7 milyar dolar iken 2025’e kadar 24.3 milyar dolara çıkması bekleniyor. Geleneksel Çin bisikletleri, 1990’lı yılların başından beri AB anti-damping vergilerine tabi olmuştur.

Etiketler