NASA’nın Mars Araştırma Ekibi Hawaii’deki 8 Aylık İzole Yaşamdan Geçtiğimiz Haftalarda Geri Döndü

Ocak ayından bu yana, Hawaii’deki bir yanardağı üzerinde Mars benzeri bir ortamda yaşayan NASA’ya bağlı 6 kişi 8 ay sonra geçtiğimiz haftalarda tecritten çıktı. Tecritte genellikle dondurulmuş kuru gıdalar tüketen ekip, çıktıktan sonra dalından taze toplanmış tropik meyve-sebze ve yumurtalar yediler.

4 erkek ve 2 kadından oluşan ekip, uzun süreli uzay görevlerinin astronotlar üzerindeki psikolojik etkilerini daha iyi anlamak için dizayn edilen bir çalışmada yer aldı. Ulaşılan bilgiler, NASA’nın Mars’a yapılacak 2-3 yıl sürecek seyahatte olabilecek stres, izolasyon  ve tehlike gibi durumlarla başa çıkabilecek özelliklere sahip kişileri ve grupları seçmesinde yardımcı olacak. Big Island’daki dünyanın en büyük aktif yanardağının zirvesinin hemen altında 8 ay karantinada kalan ekip, bu süre boyunca uzay giysileri giydi ve küçük kubbelerini terk ettikleri zamanlarda takımlar halinde seyahat etti. Mars’tan gelen sinyallerin Dünya’ya varma süresi 20 dakika olduğundan dolayı, dış dünya ile bütün iletişimleri 20 dakika gecikme ile gerçekleşti. Ekip, coğrafik-haritasal çalışmalar yapmak ve kendi kendine yeten ortamlarında yaşamaya devam etmek için görevlendirildi.


Takımın bilgi teknoloji spesiyalisti Laura Lark, NASA’nın hedefinin Mars’a yapılacak güçlendirilmiş bir yolculuk olduğunu düşünüyor. Bu proje, Hawaii Üniversitesi’nin Hawaii Uzay Araştırması Analog ve Simülasyonu (HI-SEAS) tesislerinde gerçekleştirilen ve NASA tarafından finanse edilen 6 projelik bir serinin beşincisi. NASA bu araştırma için 2,5 milyon dolarlık bir kaynak sağladı.

Ekip üyeleri, uyumluluklarını ve stres seviyelerini ölçmek için tasarlanan oyunlar oynadı ve nasıl hissettikleri konusunda günlük tuttu. Bunun yanı sıra, ruh hallerini tahmin edebilmek için ses düzeylerini ve yakınlıklarını ölçen sensörler kullanıldı. Bu cihazlar insanların birbirlerinden kaçınıp kaçınmadıklarını veya çok ciddi bir tartışmada olup olmadıklarını ölçebilmekte.

Stresle nasıl başa çıktıklarını da ölçen bu çalışmada bunaldıkları zaman onları tropikal bir sahile veya tanıdık mekanlara götüren sanal gerçeklik aletleri kullanıldı.

Dünya’da pek çok Mars simülasyonu bulunuyor, fakat bu simülasyonun en önemli avantajlarından biri, bölgenin Mauna Loa’nın zirvesinin altında kırmızı düzlükler, engebeli yollar ve kayalıkları ile Mars’a çok benzer bir peyzaja sahip olması.

Ekibin vinil kaplı barınağı, iki yatak odalı küçük bir ev büyüklüğündeydi. Her üye için küçük uyuma alanları, bir mutfak ve bir laboratuvar vardı. Ekipteki herkes, bir duşu ve iki tuvaleti paylaştı.

Etiketler