Uber Londra’daki İşletme İznini Kaybediyor

Londra’nın ulaşım yetkilisi olan Transport for London, Uber’in bu ayın sonunda bitecek olan Londra’daki faaliyet gösterme iznini yenilemeyeceğini belirtti. TfL, Uber’in “yaklaşımı ve tutumunun, potansiyel kamu güvenlik sonuçları bulunan bir dizi meseleye dair kurumsal bir sorumluluk eksikliği gösterdiğini” iddia ediyor. Uber, Londra’ya 5 yıl önce gelmişti; Lyft, Via ve Juno gibi rakipler ise şehirde henüz bulunmuyor.

TfL, Uber’in ağır ceza gerektiren suçlara, tıbbı sertifikalara, açıklama ve kısıtlama denetimlerine karşı olan yaklaşımına ve Greyball yazılımını kullanmasına atıfta bulundu. TfL’ın iddiasına göre Greyball yazılımı, düzenleyici kurumların Uber’in uygulamasına erişimini engelliyor. Söylenenlere göre Uber, düzenleyici olduğunu düşündüğü kullanıcılara sahte araba haritası sağlamak için Greyball’u kullandı. 

Uber’in şu anda, yargı kararına itiraz etmek için 21 günü var. Ancak şirket herhangi bir temyiz tamamlanıncaya kadar Londra’da faaliyet göstermeye devam edebilecek. Londra’daki Uber’in genel müdürü olan Tom Elvidge, “Uygulamamızı kullanan 3.5 milyon Londralı ve geçimini Uber’den kazanan 40.000’den fazla lisanslı sürücü bu karar karşısında hayrete düşecek.” dedi. “Başkentte uygulamamızı engellemek isteyerek Transport for London ve Belediye Başkanı, tüketici seçimini kısıtlamak isteyen az sayıdaki insana boyun eğmiş oldu. Bu karar yürürlükte kalırsa, 40.000’den fazla sayıda lisanslı sürücü işten çıkarılacak ve Londralılar, kullanışlı ve uygun fiyatlı bir ulaşım şeklinden mahrum kalacak.”

Londra’nın Belediye Başkanı Sadiq Khan, TfL’nin kararını tamamen desteklediğini açıkladı. Khan, “Londra’daki tüm şirketler kurallara uymalı ve beklediğimiz yüksek standartlara bağlı kalmalıdır – özellikle de müşterilerin güvenliği söz konusu olduğunda.” dedi. “Yenilikçi bir hizmet sunmak için müşteri güvenliği gözden çıkarılmamalıdır.”

Uber, skandallar ve münakaşalar nedeniyle çalkantılı bir yıl geçirdi. Eski CEO Travis Kalanick, bir takım şirket konularını takiben bu yılın başlarında istifa etti. Uber’in yakın zamanda yaşadığı sıkıntılar arasında: herkesçe duyulmuş cinsel istismar iddiaları, Kalanick’in bir sürücüyle yaşadığı tartışmayı gösteren bir video, şirketin Google’ın Waymo otonom araç biriminden fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı iddiasıyla açılan dava, Hindistan’daki bir sürücü tarafından tecavüze uğrayan bir kadının tıbbı kayıtlarını elde eden bir yönetici, ve daha fazlası var. Şirket, çalışma kültürüne yönelik bir soruşturma sonucunda 20’den fazla çalışanını işten çıkardı.

Geçtiğimiz ay eski Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi, Uber’deki CEO’luğu devraldı. Khosrowshahi bunu, “bir ömrün fırsatı” olarak nitelendirdi ve şimdi, bozulmuş bir şirketi düzeltmek gibi zorlu bir işle karşı karşıya.

Etiketler