Toyota Robotu, ABD’de Felçli Ordu Askerine Yardım Ediyor

Toyota, ilk kez, ev robotunu Birleşik Devletler’de test etti.

Robotlar ve ev içi hareket kabiliyetine ilgi duyan otomobil üreticisi, geçtiğimiz günlerde felç olmuş bir ordu askerine 3 gün süren bir test yaptı. Robot, Romy Camargo’ya su ve atıştırmalıklar getirecek, ön kapısını onun için açacaktı. Ev robotlarının yaşlılar ve engellilerin ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik yapılan deneyler erken bir aşamada.

Camargo, bu deneyim için “İnanılmaz” dedi. “Benim için bu, o kadar rahatlatıcı ki kendi kendime bir şeyler yapabiliyorum ve başka birine ihtiyaç duymuyorum.”

Camargo, 9 yıl önce Afganistan’da boynuna isabet eden bir silah ateşiyle felç oldu.  Kendisi şu an Tampa, Florida’da ailesiyle birlikte yaşıyor. Camargo ve eşi Gaby, kar amacı gütmeksizin, omurilik hasarı olan insanlar için bir yardım kampanyası yürütüyorlar.

Camargo ve Toyota, robotun deneyebileceği ve Camargo’ya yardım edebileceği bir görev listesi oluşturdu. Listenin başında su geliyor. Camargo, böbreklerinin sorunsuz çalışması için günde 1,5 galon su içmeye çalışıyor. Ancak hemşireler ve eşi, her zaman su getirmek için müsait değiller.

Toyota, robotun kolayca tanıyabilmesi ve suyu getirebilmesi için su şişesinin üstüne bir QR kodu yerleştirdi. Robotun güvenli bir şekilde gezinebilmesi için Camargo’nun evinin içi haritalaştırıldı. Ayrıca, robot gittiği yeri görebilmek için başındaki sensörlere güveniyor. Nesneleri kavramak için büyük bir kola sahip.

Başka bir testte Toyota, robotun Camargo’nun evinin ön kapısını açabilmesi için yüz tanıma teknolojisini kullandı. Eğer telefonu yokken dışarıdaysa, birini kapıyı açması için çağırması zor. Böylece Toyota, ön kapının dışına bir kamera yerleştirdi. İçerde bulunan robot, Camargo’nun yüzünü tanımladığında, kapıyı otomatik olarak açan bir düğmeye basmak üzere tetikleniyor.

Robotun hala geliştirilmesi gereken birçok yanı var. Kendi kendine Camargo’nun su şişesini dolduramıyor. Toyota projesinin üst düzey yöneticisi Doug Moore, CNN Tech’e yaptığı konuşmada, Camargo’nun şişesinden su içmek istediği zamanlar gibi robot-insan etkileşimlerinin nasıl geliştirileceği üzerine de düşündüklerini söyledi.

Uzun vadede, Japonya gibi yaşlı nüfusa sahip ülkelerde robotlar için taleplerin artması bekleniyor. Hazır olmaları için senelere ihtiyaçları olsa da, Camargo umut dolu:  “Benim için, bunun sadece birçok insana yardım edeceğini  bilmek bile harika bir şey” dedi. “Böylece ben de mümkün olduğu kadar çok görevi farklı yerlerde de yapmaya çalıştım.”

Etiketler