IoT Özellikli Kompakt Yeşil Duvar Şehrin Havasını Temizliyor

Alman bir startup, nesnelerin internetini çevre koruma için kullanma konseptini bir adım öteye taşıyor ve şehirlerde düşük maliyetli yeşil alan yaratma üzerine inovatif bir yaklaşım geliştiriyor. Şirket CityTree adında, kendi kendine ayakta durabilen ve çevresindeki parçacıklı maddelerden oluşan havayı temizleyebilen duvar şeklinde bir bitki filtresi geliştirdi. Bu filtre yılda 240 ton CO2’yi dengeleyebiliyor. 3.6 metre uzunluğundaki ünite dikey olarak entegre edilmiş yosun üretimi birimi ile damarlı bitkileri bir araya getirerek 275 kentsel ağacın etkisine eşit yeşil bir duvar oluşturuyor – hem de normalde gereken maliyetin sadece yüzde 5’ini ve alanın yüzde 1’ini kullanarak. Solar paneller ve tamamen otonom bir su ve besin erzağı sayesinde CityTree yılda sadece birkaç saatlik bakıma ihtiyaç duyuyor.

Çevresel faydalarının yanı sıra CityTree aynı zamanda çevresel ve iklimsel verileri toplayan ve analiz eden sensörlere sahip. Bu veri sonrasında üniteyi uzaktan kontrol etmek, denetlemek ve bitkilerin hava koşulları değiştikçe geliştiğinden emin olmak için kullanılıyor. CityTree’de aynı zamanda görsel ve dijital bilgi ekranları için de yer var; bu ekranlar reklamcılara ünite üzerinde alan kiralama fırsatı sunuyor. Buna ek olarak ünitelere WiFi hotspot bağlantıları, oturmak için banklar ya da e-bisiklet şarj etme istasyonları da eklenebiliyor.

CityTree, 2015 yılında hava kirliliği ile savaşmak üzere inovatif çözümler üretmek amacı ile yola çıkan Green City Solutions’ın meyvesi. CityTree şimdiden Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde birden çok çevre ödülü kazandı bile. Startup, nesnelerin internet teknolojilerini eşsiz yollarla kullanarak dünya çapında insanlara kalıcı olarak nefes alabilecekleri temiz ve taze hava sağlamayı amaçlıyor.

Etiketler