Microsoft Research Yeni Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Tanıttı

Şımarık olduğumuz ve anında fayda sağlamadıkça yeni teknolojilerin değerini bilmediğimiz için olsa gerek, bazı teknoloji alimleri sanal gerçeklik yerine artırılmış gerçekliği tercih ediyor. Ancak gerçek şu ki kolay kullanımlı bir artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü ile tanışmamıza daha çok uzun seneler var. Şimdilik ise AR, pek çok diğer uygulamada olduğu gibi akıllı telefonunuz ile sınırlı kalıyor.

Bir diğer yandan giyilebilir AR araçları sürecini hızlandırmayı amaçlayan Microsoft Research’ten bir takım, bunu kanıtlamak için bir prototip geliştirmiş.

Snap, Spectacles isimli giyilebilir kamerasını AR uygulaması için bir araca dönüştürene kadar Micrsoft’un takımı geçen hafta takan kişiye göz hizasında hologramlar sunan yeni gözlüğünü tanıttı.

Gözlüklerin 80 derecelik bir görüş açısı var ve kişinin astigmatını düzeltme özelliğine sahip. Böylece sanal objeler bu AR gözlükleri üzerinden herhangi ekstra bir düzeltici lense ihtiyaç duyulmadan izlenebiliyor.

Her ne kadar ürünün ilk prototipi oldukça heyecan verici bir şey olarak görünse de gözlüklerin monoskopik olması ve AR deneyimini sağlayan elektroniğin dıştan sağlanıyor olması, piyasaya sürülecek bir ürünün habercisi olmaktan çok teknoloji açısından yeni bir adım olarak kalmaktan öteye gidemiyor.

Prototipe dair çalışmalar hakkında açıklama yapan takım, “Gelecek çalışmalarımızda tüm bu kabiliyetleri tek bir donanımsal cihaza entegre etmeyi ve dış gözü genişleterek pratik bir stereo ekran yaratmayı planlıyoruz.” diyor. “Bu sayede gerçek anlamda mobil olan göz hizası ekranlar yaratma konusunda önemli bir adım atacağımızı umuyoruz.”

Microsoft hali hazırda HoloLens ürünü ile AR’a kendini adamış durumda, ancak AR gözlüklere Facebook ve Apple gibi teknoloji devlerinden gelen ilgi ile birlikte ilk AR gözlüğünü piyasaya süren şirket olma hevesinin verdiği baskı da yabana atılacak cinsten değil.

Etiketler