Microsoft HoloLens Cerrahlar Tarafından Hastalar Üzerinde Kullanılacak

Ürün tasarım ve geliştirme firması Cambridge Consultants, Microsoft HoloLens başlığını kullanarak cerrahlara röntgen görüşü donanımı sağlayan bir sanal gerçeklik cerrahi sistemini tanıttı.

Firmaya göre bu şekilde cerrahlar minimal kesiklerle ameliyat yaparken gerçek zamanlı olarak hastanın “içini görebiliyor”.

Bu prototip bir sanal gerçeklik cerrahi sisteminin ameliyatlarda söz konusu olan riskleri düşürebileceğini ve hastalar için çok daha iyi sonuçlar çıkartabileceğini kanıtlar nitelikte. Bu gelişmiş sistem aynı zamanda cerrahlara işlem sırasında hasta kayıtlarına ve ameliyat bilgilerine daha kolay ulaşabilmeleri için veri görselleştirme özelliğini kullanıyor.

Şirket, “Minimal invaziv cerrahi, aslında karmaşık bir süreç, ancak büyük kesikler yerine çok küçük kesikler ile gerçekleşiyor.” diyor. “İleri nesil sanal gerçeklik sistemleri gerçek zamanlı olarak hastanın içini 3 boyutlu şekilde gösterebiliyor ve cerraha daha önce mümkün olmayan şekilde rehberlik ediyor.”

Cambridge Consultants projenin daha fazla cerraha düşük riskli ve daha olumlu neticeli kompleks ameliyatlar gerçekleştirebilme olanağı sunacağına inanıyor.

Şirketin cerrahi ve girişimsel ürünler yöneticisi Simon Karger, “Sanal gerçeklik (AR) cerrahlara yepyeni boyutlar kazandırarak cerrahi deneyimi kökünden değiştirme potansiyelini taşıyor.” diyor. “Her ne kadar bugünkü platformların klinik uygulamalara geçmeden önce daha çok yol kat etmesi ve olgunlaşması gerekse de, bu teknolojinin ameliyatlar gibi kritik işlemler sırasında büyük şeyler vaat ettiği aşikar.”

“Bu inovatif gelişme, cerrahi donanım inovasyonunda sahip olduğumuz geniş deneyimin ve ameliyathane ortamı ve iş akışını çok iyi anlayabiliyor olmamızın bir meyvesi.”

Etiketler